Czworo młodych Polaków wyrusza „Drogą na Harvard”

Dwie licealistki i dwóch studentów zwyciężyło w konkursie „Droga na Harvard”, skierowanym do osób, które chciałyby studiować na prestiżowych amerykańskich uczelniach. Laureaci na przełomie września i października polecą na tydzień do Bostonu.

Marta Czuryło, Laura Deryng, Norbert Kuder i Mateusz Poreda pojadą pod koniec października do Stanów Zjednoczonych. Tam będą mieli okazję spotkać się z wykładowcami i studentami Uniwersytetu Harvarda, zapoznać się z warunkami rekrutacji i nauki, a także wziąć udział w bieżących wykładach.

Niezwykłe zainteresowania, osiągnięcia i pasje laureatów konkursu zachwyciły kapitułę konkursu, złożoną z polskich absolwentów Uniwersytetu Harvarda.

Pierwsza z laureatek - Marta Czuryło - to uczennica Liceum im. Jakuba Jasienicy we Wrocławiu. Sukcesy w dziedzinie nauk ścisłych łączy z malarstwem, muzyką, teatrem, kinematografią, debatowaniem i wolontariatem. Jest członkinią stowarzyszenia Mensa i zdobywczynią stypendium prezesa Rady Ministrów. Poprzez pracę w Młodzieżowym Domu Kultury i innych instytucjach aktywnie wspiera rozwój kulturowy swojego miasta i dzieli się z innymi niemałym już doświadczeniem i wiedzą.

Laura Deryng uczy się w III LO w Gdyni (z maturą międzynarodową0, gdzie jest kapitanem żeńskiego zespołu koszykówki. Fascynacja biologią, matematyką, historią i językiem polskim dała jej kilkanaście nagród i wyróżnień w konkursach przedmiotowych. W przyszłości chce zostać lekarzem. Już dziś angażuje się w działalność charytatywną i zbieranie funduszy m.in. na hospicja i fundacje charytatywne.

Kolejnym nagrodzonym jest Norbert Kuder - najlepszy polski student nauk inżynieryjnych i technicznych w 2011 roku. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, obecnie studiuje na Cranfield University w Wielkiej Brytanii. Jest liderem wielu projektów studenckich, w ramach których skonstruował m.in. drukarkę 3D. Marzy o doktoracie, w którym mógłby skupić się m.in. na wykorzystaniu struktur kostnych w inżynierii.

Student Szkoły Głównej Handlowej Mateusz Poreda z pasją łączy biznes i sztukę. W przyszłości chciałby pracować jako producent ambitnych produkcji filmowych w Hollywood i marzy o wprowadzeniu nowej jakości do rodzimej produkcji filmowej. Zdobywał już doświadczenie w jednym z polskich studiów filmowych, jak i w młodej międzynarodowej firmie wprowadzającej nowe formy dystrybucji muzyki. Jest też autorem świeżo wydanej książki „Folwark warszawski”.

"Droga na Harvard" to konkurs adresowany do uczniów gimnazjów i szkół średnich, studentów uczelni państwowych i prywatnych oraz absolwentów szkół wyższych, którzy chcieliby studiować na uczelniach amerykańskich, szczególnie na Uniwersytecie Harvarda. Nagrodą główną jest wyjazd czwórki laureatów na tygodniowy pobyt w USA z wizytą na Uniwersytecie Harvarda. Ponadto wszyscy laureaci zostają objęci programem mentorskim, który zapewni im dostęp do wiedzy i doświadczenia polskich absolwentów Harvard University.

„Celem naszej inicjatywy jest szerzenie wśród młodych Polaków idei studiowania na najlepszych uczelniach świata oraz uświadomienie im, że ich marzenia mogą się spełnić. Jesteśmy dumni, że możemy pomóc tak zdolnym, ambitnym ludziom stawiać pierwsze kroki w drodze na Harvard" – mówi prezes Harvard Club of Poland Krzysztof Daniewski.

PAP – Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Narodowy Instytut Onkologii w Warszawie otrzyma 15 mln zł na rozwój badań klinicznych

  • 19.12.2024. Pokaz przygotowania i pieczenia pierniczków z mąki owadziej (świerszcz domowy, łac. Acheta domesticus) na Wydziale Biotechnologii i Hodowli Zwierząt, Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. PAP/Marcin Bielecki

    Szczecin/ Świąteczne pierniki z dodatkiem mąki ze świerszcza domowego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera