Skomplikowane relacje społeczne nietoperzy

Samce i samice nietoperzy z gatunku nocka rudego żyją na różnych wysokościach i mogą mieć w obrębie gatunku zaskakująco różnorodne zachowania godowe - wynika z obserwacji brytyjskich naukowców.

Badacze obserwowali nietoperze z gatunku Myotis daubentonii na 40-kilometrowym pasie nad rzeką Wharfe w Parku Narodowym Yorkshire Dales. Niższe wysokości były zamieszkiwane głównie przez samice z małymi, podczas gdy samce dominowały wyżej. Z kolei na średnich wysokościach samce i samice żyły wspólnie.

"W większości przypadków nietoperze dzielą się pod względem płci, czyli samce i samice żyją oddzielnie. Nietypowe jest to, że w naszym badaniu odkryliśmy, iż samce i samice żyją też razem" - powiedział autor badania John Altringham z University of Leeds.

Taki podział związany jest najprawdopodobniej z tym, że wyżej nie ma wystarczającej ilości jedzenia. Samice potrzebują dużo energii, kiedy są w ciąży lub kiedy karmią, więc nie mogą sobie pozwolić na rywalizowanie z samcami. Alternatywnie samce mogą wybierać samotne życie z obawy przed pasożytami, które szerzą się wśród młodych.

Badacz uważa, że samce żyjące razem z samicami mogą dużo skuteczniej zaspokajać swoje potrzeby zarówno pokarmowe, jak i te związane z reprodukcją.

Podczas gdy większość samców i samic żyje oddzielnie, późnym latem gromadzą się w okolicy jaskiń na gody. Zdaniem Altringhama niewielu samcom udaje się wtedy zostać ojcami. Samce żyjące razem z samicami mogą mieć więcej szczęścia, gdyż mogą zostać do nich dopuszczone wcześniej niż pozostałe osobniki płci męskiej.

Nocki rude, których łacińska nazwa odnosi się do ich XVIII-wiecznego odkrywcy Louisa-Jeana-Marie Daubentona, występują w całej Wielkiej Brytanii. Żywią się owadami i zapadają w sen zimowy na około sześć miesięcy w roku. Samce ważą tyle, co ołówek - ok. 6-12 gramów.

Mimo swojego rozmiaru "te niewielkie zwierzęta mają bardziej skomplikowane więzi społeczne niż wiele większych stworzeń" - podsumował Altringham. (PAP)

mrt/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 24.04.2025. EPA/ANDRES MARTINEZ CASARES

    Chiny/ Tajkonauci z misji Shenzhou-19 wrócili na Ziemię z jednodniowym opóźnieniem

  • Fot. Adobe Stock

    Badania: w niektórych nowotworach immunoterapia może zastąpić operację i chemioterapię

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera