Chiny/ Tajkonauci z misji Shenzhou-19 wrócili na Ziemię z jednodniowym opóźnieniem

24.04.2025. EPA/ANDRES MARTINEZ CASARES
24.04.2025. EPA/ANDRES MARTINEZ CASARES

Kapsuła lądująca z trzema tajkonautami z chińskiej misji Shenzhou-19 (Boski Statek) wylądowała z jednodniowym opóźnieniem na pustyni Gobi, w regionie Mongolii Wewnętrznej w środę tuż po godz. 13 czasu lokalnego (godz. 7 w Polsce) - poinformowała agencja Xinhua. Spędzili oni na stacji kosmicznej Tiangong (Niebiański Pałac) 183 dni.

Dowódcą załogi był 48-letni Cai Xuzhe. W misji wzieli też udział pilot sił powietrznych Song Lingdong i naukowczyni Wang Haoze.

Medycy i technicy wydobyli trójkę tajkonautów z kapsuły w ciągu godziny od jej lądowania w rejonie Dongfeng. Załoga zostanie przeniesiona do pojazdu medycznego, gdzie uczestnicy misji przejdą wstępne badania i spożyją pierwszy posiłek, w tym oślinę i wołowinę, a następnie zostaną przetransportowani do Pekinu.

Cai, dla którego to już druga misja, przekazał w lakonicznym sprawozdaniu, krótko przed opuszczeniem kapsuły, że "czuje się dobrze". Song z kolei podkreślił w rozmowie z telewizją CCTV poczucie dumy. Wang zaznaczyła, że jest gotowa podejmować się kolejnych misji.

Załoga Shenzou-19 przebywała na Tiangong od 30 października ubiegłego roku. W tym czasie przeprowadziła około 90 badań i eksperymentów. Cai i Song odbyli 12 grudnia najdłuższy w historii, dziewięciogodzinny spacer w przestrzeni kosmicznej.

Tajkonauci mieli pierwotnie wrócić na Ziemię we wtorek, jednak ich podróż została przełożona z powodu niesprzyjających warunków pogodowych w miejscu planowanego lądowania.

Ich zmiennicy, trzyosobowa załoga Shenzhou-20, w skład której wchodzą Chen Dong, Chen Zhongruia i Wang Jie, dotarła na stację kosmiczną 25 kwietnia. Ich misja potrwa do końca października.

Program kosmiczny Chin zakłada wysłanie tajkonautów na Księżyc, a także sprowadzenie próbek z Marsa do 2030 r. Planowane są także trzy misje bezzałogowe na Księżyc w ciągu najbliższych czterech lat.

Z Pekinu Krzysztof Pawliszak (PAP)

krp/ szm/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Badania: w niektórych nowotworach immunoterapia może zastąpić operację i chemioterapię

  • Fot. Adobe Stock

    Antybiotyki przed drugim rokiem życia mają związek z otyłością

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera