The Lancet: dwa plasterki szynki dziennie mogą zwiększyć ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 o 15 proc.

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Dwa plasterki szynki jedzone codziennie mogą zwiększyć ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 o 15 proc. – wynika z danych opublikowanych w czasopiśmie "The Lancet". Naukowcy z Uniwersytetu Cambridge potwierdzili słuszność zaleceń dotyczących ograniczenia spożycia przetworzonego i czerwonego mięsa.

Badania były prowadzone na niezwykłą do tej pory skalę – wzięło w nich udział 1,97 mln osób dorosłych z 20 krajów świata, w tym z Europy, obu Ameryk, wschodniej części Morza Śródziemnego, Azji Południowo-Wschodniej i zachodniego Pacyfiku.

Jak czytamy na łamach czasopisma "The Lancet. Diabetes & Endocrinology" regularne spożywanie ok. 50 g przetworzonego mięsa dziennie – co odpowiada dwóm plasterkom szynki – wiąże się z 15-procentowym wyższym ryzykiem zachorowania na cukrzycę typu 2 w ciągu następnych 10 lat.

Naukowcy stwierdzili, że spożywanie 100 g nieprzetworzonego czerwonego mięsa dziennie, co odpowiada stekowi, oznacza wzrost ryzyka o 10 proc.

Badania dotyczyły także drobiu, który pojawia się na talerzach. Jedzenie każdego dnia 100 g mięsa kurczaka wiąże się z ośmioprocentowym ryzykiem wystąpienia cukrzycy typu 2. Jednocześnie badacze podkreślili, że ich odkrycie dostarcza kompleksowych dowodów na związek między spożyciem drobiu a cukrzycą typu 2 niż jakiekolwiek wcześniejsze badania, ale związek ten pozostaje niepewny i wymaga dalszych badań.

Globalna produkcja mięsa gwałtownie wzrosła w ciągu ostatnich 50 lat. Według danych przywołanych w artykule cukrzyca typu 2 dotyka ponad 500 mln ludzi na całym świecie. Szacuje się, że do 2050 r. na cukrzycę będzie chorować 1 mld ludzi.(PAP)

mzb/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Złote grzejniki do grillowania bakterii

  • Fot. Adobe Stock

    USA/ Po Covidzie siedzenie w domu stało się normą

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera