Debaty i wystawa z okazji 90. rocznicy śmierci Marii Skłodowskiej-Curie

Źródło: materiały prasowe organizatorów
Źródło: materiały prasowe organizatorów

Debaty, wystawę oraz kampanię upowszechniającą dawstwo szpiku zaplanowano z okazji 90. rocznicy śmierci Marii Skłodowskiej-Curie. Polska uczona zmarła 4 lipca 1934 r. Pierwsza debata upamiętniająca rocznicę odbędzie się 25 kwietnia.

Hasłem obchodów jest "Nić ciągła". "Może być w życiu pewien kierunek ogólny, pewna nić ciągła zależna od niewielu idei przewodnich, niewielu uczuć mocnych, które tłumaczą życie i określają daną osobowość ludzką" – czytamy w "Autobiografii" Marii Skłodowskiej-Curie.

W cyklu debat poruszane będą tematy ważne w kontekście życia i osiągnięć uczonej: promieniotwórczość (25 kwietnia), medycyna (4 lipca) i edukacja (7 listopada). W każdej debacie trzech prelegentów w 20-minutowych wystąpieniach odniesie się do przeszłości, teraźniejszości i przyszłości w kontekście tematu wiodącego. Po prelekcjach paneliści wezmą udział w moderowanej dyskusji.

Debaty odbędą się w Sali Marii Skłodowskiej-Curie w Narodowym Instytucie Kultury i Dziedzictwa Wsi (Warszawa, ul. Krakowskie Przedmieście 66). W tym miejscu znajdowało się dawniej Muzeum Przemysłu i Rolnictwa, gdzie Maria Skłodowska prowadziła pierwsze badania fizyczne, przed wyjazdem na studia do Paryża.

W pierwszej debacie, zatytułowanej "Promieniotwórczość" (25 kwietnia o godz. 16.00), wezmą udział: prof. Tomasz Pospieszny (Wydział Chemii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu), Dorota Gajda (Wojskowy Instytut Chemii i Radiometrii Ministerstwa Obrony Narodowej) oraz Adam Rajewski (Instytut Techniki Cieplnej MEL, Politechnika Warszawska).

Debaty będą transmitowane na profilach społecznościowych organizatora oraz partnera (FB i YouTube). Wstęp na wydarzenie stacjonarne jest bezpłatny - organizatorzy proszą o potwierdzenie obecności pod adresem: kontakt@mmsc.waw.pl

Z kolei w Galerii Plenerowej Łazienek Królewskich w Warszawie (ul. Agrykola) 4 lipca - w dniu rocznicy śmierci uczonej - obędzie się wernisaż wystawy „Nić ciągła. Maria Skłodowska-Curie 1867–1934”. Zaprezentowane będą plansze poświęcone biografii noblistki oraz wpływowi jej osiągnięć na historię, teraźniejszość i przyszłość.

Wydarzeniom ma towarzyszyć kampania „RADość dzielenia, RADość działania” zachęcająca do dawstwa szpiku kostnego.

"Nawiązując do społecznego zaangażowania Marii Skłodowskiej-Curie i jej woli pożytkowania dla wspólnego dobra osiągnięć naukowych, pragniemy wykorzystać rocznicę do upowszechnienia idei dawstwa szpiku kostnego dla osób chorych na nowotwory krwi. Uczona zmarła na taki nowotwór, spowodowany prawdopodobnie otrzymaniem wysokich dawek promieni X w samochodach-ambulatoriach jej projektu, w których noblistka osobiście prześwietlała i diagnozowała żołnierzy walczących na froncie I wojny światowej. W tym celu nawiązaliśmy współpracę z Fundacją DKMS. Wolontariusze fundacji podczas muzealnych wydarzeń w dniach 25 kwietnia oraz 18 maja (podczas Nocy Muzeów) będą informować o idei dawstwa oraz rejestrować potencjalnych dawców szpiku" - poinformowali organizatorzy.

Rejestracja w bazie dawców polega na zapoznaniu się z podstawowymi kryteriami wykluczającymi, uzupełnieniu formularza i pobraniu wymazu z wewnętrznej strony policzka. Aby zostać potencjalnym dawcą, wystarczy wejść na stronę www.dkms.pl i zamówić pakiet rejestracyjny do domu.

Organizatorami obchodów są Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, Miasto Stołeczne Warszawa oraz Polskie Towarzystwo Chemiczne.(PAP)

Nauka w Polsce

bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 29.05.2024. Minimalistyczny Park Archeologiczny na terenie klasztoru paulinów na Skałce w Krakowie. Na powierzchni nowo otwartego parku widać fragmenty kamiennych murów – pozostałości po dawnych świątyniach. Plansze na ścianie klasztoru przybliżają zaś wyniki prowadzony tu prac archeologicznych. PAP/Łukasz Gągulski

    Kraków/ Paulini na Skałce udostępniają nową przestrzeń – Park Archeologiczny

  • Fot. Adobe Stock

    Grecja/ Polski dokumentalista: w przestrzeni publicznej brakuje informacji o prehistorii

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera