Co Skłodowska-Curie robiła we Włoszech? Opowiada o tym film krótkometrażowy

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Mało znane informacje o wizycie, jaką Maria Skłodowska-Curie złożyła w 1918 r. we Włoszech, przedstawia 25-minutowy film „Maria Skłodowska-Curie we Włoszech w poszukiwaniu radu”.

Dokument w reżyserii Pawła Cichońskiego - dostępny bezpłatnie po polsku, angielsku i włosku - prezentuje Stacja Naukowa PAN w Rzymie, we współpracy z Instytutem Chemii Organicznej PAN w Warszawie i Uniwersytetem w Pizie.

W grudniu minęła 120. rocznica uhonorowania Marii Skłodowskiej-Curie Nagrodą Nobla w dziedzinie fizyki oraz 112. rocznica przyznania jej drugiego Nobla z dziedziny chemii. W tym roku mija też 125 lat od odkrycia przez Marię Skłodowską-Curie oraz jej męża Piotra dwóch pierwiastków chemicznych – polonu i radu.

Z tej okazji, dzięki wspólnej inicjatywie Stacji Naukowej PAN w Rzymie (Agnieszka Stefaniak-Hrycko), Instytutu Chemii Organicznej PAN w Warszawie (dr hab. Marcin Górecki) i Uniwersytetem w Pizie (prof. Lorenzo Di Bari), został przygotowany polsko-włoski krótkometrażowy film dokumentalny pt. „Maria Skłodowska-Curie we Włoszech w poszukiwaniu radu” w ramach promocji polskiej nauki.

“Nasza podwójna noblistka odbyła wiele podróży po świecie, była m.in. w Hiszpanii, Anglii, Szwecji, dwa razy w USA, czy raz w Brazylii. Jednakże podróż badawcza po Włoszech latem 1918 r. jest prawdopodobnie najmniej znaną podróżą ze wszystkich, choć trwała aż trzy tygodnie” - informują autorzy krótkiego metrażu.

Poprzez swój dokument przedstawiają nie tylko szlak samej wizyty Marii Skłodowskiej-Curie po Italii sprzed 105 lat, ale zarysowują społeczne aspekty podróży polskiej badaczki oraz jej dalszy wpływ na politykę naukową Włoch.

“Uważamy, że podróż ta jest również znakomitą okazją, aby odbyć krótki spacer po dzisiejszej Warszawie śladami naszej noblistki, nieco dłuższy – włoskimi szlakami, ale też, by opowiedzieć o samym zjawisku promieniotwórczości naturalnej, które dzięki jej pionierskim badaniom zrewolucjonizowało postrzeganie materii” - dodają autorzy.

W filmie prezentowane są po raz pierwszy unikalne materiały źródłowe, artykuły, publikacje, które dotyczą tej wyprawy badawczej.

Pozostałe dwie wersje językowe filmu dostępne są tutaj: angielska i włoska.

Nauka w Polsce

lt/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera