Historia i kultura

Szczecin/ Archeolog: pierwsze tak dokładne potwierdzenia istnienia osady na Wzgórzu Zamkowym na przełomie VIII i IX wieku

03.04.2020. Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie. PAP/Marcin Bielecki
03.04.2020. Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie. PAP/Marcin Bielecki

Wyniki badań pozostałości kości bydła, wydobytych w wykopie pod Wieżą Zegarową szczecińskiego Zamku Książąt Pomorskich są dowodem na to, że osada na Wzgórzu Zamkowym istniała na przełomie VIII i IX wieku - przekazał Marek Dworaczyk z IAE PAN. Wyniki te - zdaniem archeologa - potwierdzają wcześniejsze szacunki badaczy.

"Niezależne, pierwsze tak dokładne wyniki, które potwierdzają, że wcześniejsze datowania archeologiczne były prawidłowe. W dodatku na ich podstawie możemy precyzyjniej twierdzić, że osada w tym miejscu istniała w okresie od 771 do 886 lub od 771 do 893 roku" - przekazał, cytowany w komunikacie Zamku Książąt Pomorskich archeolog Marek Dworaczyk z Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk ze Szczecina.

Dworaczyk sprawuje nadzór archeologiczny nad inwestycją mającą na celu zagospodarowanie tarasów zamku i odbudowę jego skrzydła północnego. Pozostałości kości bydła zostały wydobyte w wykopie sondażowym pod Wieżą Zegarową zamku (pochodzą z warstw kulturowych związanych z funkcjonowaniem najstarszej osady, z której rozwinął się współczesny Szczecin) i poddane analizie radiowęglowej.

Jak wyjaśnił badacz, dotychczas archeolodzy podobnie szacowali okres powstania osady - na drugą połowę VIII wieku - ale nie mieli pewności. Datowali jedynie na podstawie odkrytych w najstarszych nawarstwieniach fragmentów przedmiotów – np. ułamków naczyń czy ostrogi z zaczepami. Ustalenia te powstały na podstawie znalezisk pozyskanych w trakcie badań archeologicznych na terenie zamku w latach 1947-77, związanych z jego odbudową.

Archeolog zaznaczył, że w piwnicach Wieży Zegarowej zamku planowany jest kolejny wykop budowlany; przeprowadzone w nim badania archeologiczne mogą pozwolić na odkrycie kolejnych źródeł z tego czasu. Kolejne próbki zostaną też przekazane do analizy radiowęglowej.

"Mam nadzieję, że uzyskane dzięki nim wyniki potwierdzą obecne ustalenia, a większa liczba takich datowań sprawi, że o powstaniu na obecnym Wzgórzu Zamkowym osady w końcu VIII bądź na przełomie VIII i IX wieku będziemy mówić z prawdopodobieństwem bliskim 100 proc. Tak zresztą o Szczecinie wypowiadali się już w XII wieku biografowie św. Ottona, nazywając go najstarszym i najznamienitszym miastem Pomorza" - powiedział Dworaczyk. (PAP)

Nauka w Polsce

emb/ pat/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Sudan/ Archeolodzy sprawdzają, jak mieszkańcy dawnych domostw korzystali z przestrzeni

  • 18.06.2024. Przygotowanie potraw na bazie staropolskich receptur z XVII i XVIII wieku, 18 bm. w restauracji Lwia Brama we Wrocławiu. Kucharzami byli studenci i naukowcy z Wydziału Nauk Historycznych i Pedagogicznych Uniwersytetu Wrocławskiego oraz przedstawiciele Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie i Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Wśród potraw znalazły się m.in. sproszkowane perły jako dodatek do deserów czy kawa z prażonych ziemniaków. PAP/Maciej Kulczyński

    Wrocław/ Studenci przygotowywali potrawy na bazie staropolskich receptur

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera