Urszulin (pow. włodawski), 21.08.2024. Młode żółwie błotne w Ośrodku Ochrony Żółwia Błotnego w Urszulinie. Fot. PAP/Wojtek Jargiło

Poleski Park Narodowy/Już 400 żółwi błotnych przyszło na świat w tym sezonie

Około 400 małych żółwi błotnych wykluło się już w tym sezonie w Poleskim Parku Narodowym. Szacuje się, że na świat przyjdzie tam w sumie ok. 3 tys. młodych. Żółw błotny jest objęty ścisłą ochroną.

  • Bolestraszyce, 21.08.2024. Żółw błotny (Emys orbicularis) w stawie w arboretum w Bolestraszycach. Fot. PAP/Darek Delmanowicz
    Życie

    Podrzucane do stawu w Arboretum w Bolestraszycach żółwie ozdobne - groźne dla rodzimej przyrody

    Pracownicy Arboretum w Bolestraszycach na Podkarpaciu ostrzegają, że podrzucane do stawu żółwie ozdobne są zagrożeniem dla rodzimej przyrody. Mogą doprowadzić bowiem do zagłady populacji żółwia błotnego, objętego ścisłą ochroną.

  • 09.09.2023. PAP/Wojtek Jargiło
    Życie

    Poleski Park Narodowy: 26 tys. małych żółwi błotnych wypuszczono do zbiorników wodnych

    Ok. 26 tys. małych żółwi błotnych zostało wypuszczonych do zbiorników wodnych w ciągu 25 lat działania Ośrodka Ochrony Żółwia Błotnego w Poleskim Parku Narodowym. Obecnie trwa okres lęgowy, a pierwsze młode wyklują się na początku września.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Badania nad żółwiami mogą przyspieszyć dzięki organoidom

    Wyhodowane w laboratorium organoidy złożone z komórek żółwiej wątroby mogą przyspieszyć badania nad żółwiami i ułatwić wykorzystanie przydatnych cech tych gadów także w leczeniu ludzi - informuje pismo „Communications Biology“.

  • Źródło: Tomasz Szczygielski
    Życie

    Analizy kości żółwi pomagają zrozumieć, dlaczego gady te uciekły z lądu do wody

    Pierwsze na Ziemi gatunki żółwi z czasem zaczęły wybierać środowisko wodne kosztem lądowego. Woda pomogła im chronić się przed coraz większymi drapieżnymi dinozaurami. Środowisko życia najstarszych żółwi pomagają zrozumieć analizy kości tych gatunków, wykonane przez polskich naukowców.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Zanieczyszczenie metalami może zaburzać równowagę płci żółwi morskich

    Nie tylko rosnące temperatury, ale i zanieczyszczenia chemiczne mogą zaburzać proporcje płci wśród żółwi morskich, powodując wykluwanie się z jaj większej liczby samic, co naraża gatunek na wyginięcie – informuje pismo „Frontiers in Marine Science”.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Plastik szkodzi młodym żółwiom morskim

    Żółwie morskie tak wyewoluowały, aby rozwijać się na otwartym oceanie, gdzie żyje mało drapieżników. Dzisiaj to dla nich pułapka - trafiają na obszary pełne plastikowych śmieci, które przez pomyłkę zjadają.

  • Model żółwia sprzed 215 mln lat, zaprezentowany podczas konferencji prasowej "Najstarsze na świecie żółwie z Polski, nowy obraz ewolucji" w Muzeum Ewolucji w PKiN w Warszawie.  Fot. PAP/Paweł Supernak 05.02.2020
    Życie

    "Polskie" żółwie sprzed 215 mln lat mierzyły metr i były wodno-lądowe

    Jedne z najstarszych na świecie żółwi, żyjące 215 mln lat temu na terenie dzisiejszego woj. śląskiego, mierzyły ok. metra, były prawdopodobnie wszystkożerne i wodno-lądowe. Najnowsze wnioski z analiz skamieniałości przedstawili badacze z Instytutu Paleobiologii PAN.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Żółwie olbrzymie mają niebywałe zdolności pamięciowe

    Olbrzymie żółwie lądowe, choć powolne, wcale nie są ociężałe umysłowo. To inteligentne zwierzęta obdarzone bardzo dobrą – jak na gady – pamięcią – wynika z badania opublikowanego na łamach „Animal Cognition”.

  • Warszawa, 21.05.2018. Żółwie błotne zaprezentowane podczas konferencji prasowej poświęconej projektowi ich reintrodukcji, 21 bm. w ZOO w Warszawie. (obm/pkus) PAP/Marcin Obara
    Życie

    Śląskie/ Lasy Państwowe przygotowują reintrodukcję żółwi błotnych koło Siewierza

    Sześć zagrożonych wyginięciem żółwi błotnych zostanie wypuszczonych 9 sierpnia do specjalnie przygotowanego stanowiska w nadleśnictwie Siewierz – podały we wtorek Lasy Państwowe. Ma to być przygotowanie do ich reintrodukcji na południu Polski.

Najpopularniejsze

  • Myszarka polna. Źródło: Rafał Stryjek

    Myszy na lodzie: Temperatura mysich ogonów może spaść zimą poniżej zera

  • Fotografia Oriona nad Babią Górą zdjęciem dnia NASA

  • Laicy równie często jak znawcy przeżywają dreszcze emocji słuchając Pendereckiego

  • Powstała misterna mapa potworów z Pomorza - w renesansowym stylu

  • Biolożka: wilki to bardzo socjalne zwierzęta z ogromnym wpływem na ekosystem

  • Humbak w wodach Madagaskaru, Adobe Stock

    Walenie mogą żyć 130 lat i dłużej

  • Kto szybciej chodzi, jest zdrowszy metabolicznie

  • Zambia/ Hydrolodzy: historycznie niski poziom wody w zaporze Kariba doprowadził do serii trzęsień ziemi

  • Pływające drony mogą wychwycić mikroplastik zębami

  • Załoga ISS mogłaby witać Nowy Rok 16 razy

Fot. Adobe Stock

Psycholog: jeśli chcemy realnej zmiany, zacznijmy ją wprowadzać już dziś

Z wprowadzaniem ważnych zmian nie warto czekać do nowego roku. Jeśli chcemy dać sobie szansę na realną zmianę, to zacznijmy dziś; małymi krokami budujmy nawyk. Pomoże nam on przejść przez nieuchronne potknięcia - radzi psycholog dr Rafał Albiński z Uniwersytetu SWPS.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera