Zanieczyszczenie metalami może zaburzać równowagę płci żółwi morskich

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Nie tylko rosnące temperatury, ale i zanieczyszczenia chemiczne mogą zaburzać proporcje płci wśród żółwi morskich, powodując wykluwanie się z jaj większej liczby samic, co naraża gatunek na wyginięcie – informuje pismo „Frontiers in Marine Science”.

W przypadku wielu gatunków gadów – w tym również żółwi - płeć wykluwających się młodych zależy od temperatury. W cieplejszych gniazdach częściej wykluwają się samice, natomiast w chłodniejszych przeważają samce. Ponieważ na całym świecie stale rosną temperatury, coraz więcej populacji żółwi morskich składa się w przeważającej mierze z samic. Może to prowadzić do zagłady tych gadów. Na przykład w jednej z populacji żółwi zielonych (Chelonia mydas) w północnej części Wielkiej Rafy Koralowej w ciągu ostatnich kilku lat 99 proc. młodych to samice.

Teraz Arthur Barraza z Griffith University (Australia) wraz ze współpracownikami wykazał, że również zanieczyszczenie plaż może zaburzać równowagę płci u żółwi zielonych.

Naukowcy zebrali jaja z 17 lęgów wkrótce po ich złożeniu na Heron Island, małej piaszczystej wyspie na Wielkiej Rafie Koralowej i zakopali je w pobliżu czujników monitorujących temperaturę piasku raz na godzinę. Po wykluciu się jaj naukowcy uśpili żółwie z 16 lęgów i zbadali ich narządy płciowe, aby określić płeć. Następnie poddali badaniu wątroby żółwi, aby sprawdzić, czy zanieczyszczenia przedostały się do ich ciał.

Spośród 16 pobranych lęgów, w 11 było więcej samic, niż przewidywano na podstawie samej temperatury; w trzech było więcej samców, niż oczekiwano; w dwóch osiągnięto oczekiwany stosunek płci.

Młode żółwie w lęgach z większą niż przewidywano liczbą samic miały wyższy poziom kobaltu, ołowiu i antymonu w swoich ciałach, podczas gdy te z większą liczbą samców miały niższy poziom metali ciężkich.

Jak zaznaczył Barraza, większość obecnych w badanym środowisku ciężkich metali to odpady z procesów przemysłowych. Metale mogą wiązać się z receptorami estrogenowymi, co może powodować rozwój żółwi płci żeńskiej.

Choć uzyskane wyniki wskazują na korelację, nie mogą udowodnić, że zanieczyszczenie metalami zmienia płeć małych żółwi. Barraza ma jednak nadzieję, że wyniki mogą pomóc w wysiłkach na rzecz ochrony przyrody. „Zanieczyszczenie spowodowane przez człowieka wpływa na żółwie i dziką przyrodę w sposób, którego ludzie być może się nie spodziewają” – powiedział.

Więcej informacji w artykule źródłowym. (PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Obserwacja szronu na wulkanie Olympus Mons za pomoca kamery HRSC na pokładzie Mars Express (ESA). Przedstawione na zdjęciu miejsce ma szerokość ok. 800 km, fot. Adomas Valantinas, źródło: Nature

    W marsjańskim tropiku wykryto szron

  • Kaszalot nieopodal wyspy Sao Miguel, Azory, Portugalia, fot. Adobe Stock

    Portugalia/ Wieloryby coraz częściej widziane w sąsiedztwie plaż

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera