Zsekwencjonowano genom żółwia olbrzymiego

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Genom żółwia olbrzymiego, którego dzika populacja zamieszkuje atol Aldabra na Oceanie Indyjskim, zsekwencjonowali naukowcy szwajcarscy. Wyniki badań opisują na łamach „GigaScience”.

Żółwie olbrzymie (Aldabrachelys gigantea) osiągają wagę do 250 kg. Dożywają ponad stu lat. Najstarszy znany żółw z tego gatunku umarł w 2006 r. licząc sobie prawdopodobnie ok. 250 lat. Znajdują się na czerwonej liście gatunków zagrożonych wyginięciem.

Dziko żyjąca populacja tych żółwi występuje na atolu Aldabra, na północny zachód od Madagaskaru.

Ze względu na ich kluczową rolę w ekosystemie, posłużono się nimi na innych wyspach w celu przywrócenia lokalnej równowagi. Żółwie z Aldabra weszły na miejsce wytępionych żółwi. Działają one jak ekologiczni inżynierowie, poprawiając funkcjonowanie zdegradowanego ekosystemu na wyspach.

Zsekwencjonowanie genomu żółwi pomoże m.in. w ich rozmnażaniu w ogrodach zoologicznych. Można bowiem będzie dzięki temu uniknąć chowu wsobnego.

Więcej: www.news.uzh.ch/en/articles/media/2022/tortoise.html (PAP)

krx/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Analiza: niewielki wpływ etykiet nt. kaloryczności produktów na mniejsze spożycie

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy ostrzegają: światu grożą megasusze

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera