Fot. Adobe Stock

Prof. Krzysztof Książek laureatem Nagrody Naukowej Samorządu Województwa Wielkopolskiego

Biogerontolog i biolog nowotworów prof. Krzysztof Książek został tegorocznym laureatem Nagrody Naukowej Samorządu Województwa Wielkopolskiego. Nagroda poświęcona jest wybitnym naukowcom z regionu.

  • 16.12.2024. Minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek (P), rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu prof. dr hab. Bogumiła Kaniewska (C) oraz prezes zarządu Grupy MTP Tomasz Kobierski (L) po podpisaniu listu intencyjnego w sprawie organizacji Europejskich Targów Nauki, 16 bm. w Poznaniu. Europejskie Targi Nauki odbędą się w dniach 3-6 czerwca 2025 na MTP podczas największych targów przemysłowych ITM Industry Europe. Będzie to zgromadzenie przedstawicieli świata nauki, przemysłu oraz instytucji badawczych w jednym miejscu.  PAP/Jakub Kaczmarczyk
    Wydarzenia

    W czerwcu 2025 r. w Poznaniu odbędą się Europejskie Targi Nauki

    Stworzenie platformy łączącej naukę, innowacje i biznes – taki ma być cel Europejskich Targów Nauki zaplanowanych na czerwiec przyszłego roku w Poznaniu. W poniedziałek podpisany został list intencyjny w tej sprawie.

  • 04.12.2024. Poseł PiS Przemysław Czarnek. PAP/Paweł Supernak

    Czarnek: w rok zahamowano kilka projektów rozwijających polską naukę

    Poseł PiS, b. minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek podsumowując rok rządu ocenił, że w tym czasie zahamowano kilka projektów rozwijających polską naukę. Polska nauka tonie - podkreślił poseł PiS Łukasz Schreiber.

  • 05.12.2024. Minister nauki Dariusz Wieczorek przed siedzibą Polskiej Agencji Prasowej w Warszawie, 5 bm. Dariusz Wieczorek był gościem Studia PAP. PAP/Szymon Pulcyn

    Wieczorek: miniony rok to w dużej mierze porządkowanie zastanej sytuacji

    Przywrócenie dialogu ze środowiskiem akademickim, inwestycje w akademiki i zwiększenie nakładów na naukę wymienił minister nauki Dariusz Wieczorek wśród sukcesów swojego resortu w mijającym roku. Gość Studia PAP dodał, że minione miesiące polegały w dużej mierze na porządkowaniu zastanej sytuacji.

  • , 05.12.2024. Minister nauki Dariusz Wieczorek (L) i dyrektor Ośrodka Przetwarzania Informacji - Państwowego Instytutu Badawczego Jarosław Protasiewicz (P) na konferencji prasowej nt. "Środki europejskie na naukę", 5 bm. w siedzibie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w Warszawie. PAP/Paweł Supernak

    Dyrektor OPI: połowa środków z KPO na naukę jest przeznaczona na infrastrukturę badawczą

    Połowa środków z KPO w obszarze nauki jest przeznaczona na finansowanie infrastruktury badawczej instytutów Sieci Badawczej Łukasiewicz, a druga połowa dotyczy polskiej mapy infrastruktury badawczej – powiedział na czwartkowej konferencji prasowej w ministerstwie nauki dr Jarosław Protasiewicz, dyrektor Ośrodka Przetwarzania Informacji – Państwowego Instytutu Badawczego.

  • 05.12.2024. Minister nauki Dariusz Wieczorek przed siedzibą Polskiej Agencji Prasowej w Warszawie, 5 bm. Dariusz Wieczorek był gościem Studia PAP. PAP/Szymon Pulcyn

    Wieczorek: będziemy dążyli do tego, by udział nauki w PKB wzrastał

    Minister nauki Dariusz Wieczorek powiedział w czwartek w Studiu PAP, że w UE pojawiają się głosy, by kraje europejskie przeznaczały 3 proc. swojego PKB na badania, rozwój i naukę. Zapewnił, że jego resort będzie dążył do tego, by w Polsce odsetek PKB przeznaczony na naukę wzrastał.

  • 11.09.2024 Prof. dr hab. Dariusz Jemielniak. PAP/Rafał Guz

    Prof. Jemielniak: Rankingi cytowań to dobry wskaźnik stanu nauki; polska nauka ma się źle

    Rzadko zdarza się, że kraj z nauką na wybitnym poziomie nie odnotowuje cytowań. Polska nauka ma się źle – powiedział w rozmowie z PAP prof. Dariusz Jemielniak, wiceprezes Polskiej Akademii Nauk (PAN), komentując nieobecność rodzimych badaczy w zestawieniu „Highly Cited Researchers 2024”.

  • Ani jednego Polaka na liście najczęściej cytowanych naukowców świata

    Ani jedno polskie nazwisko nie znalazło się w tegorocznym zestawieniu najczęściej cytowanych naukowców świata „Highly Cited Researchers 2024”. Dla porównania - liderzy rankingu, czyli Stany Zjednoczone i Chiny mają ich odpowiednio 2,5 tys. oraz 1,4 tys.

  • 27.11.2024. Minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek. PAP/Szymon Pulcyn

    UE/ Minister Wieczorek: Unia Europejska musi dążyć do samowystarczalności

    Minister nauki Dariusz Wieczorek powiedział w Brukseli, że Unia Europejska powinna dążyć do samowystarczalności, co jest kluczowe dla jej "własnego bezpieczeństwa i rozwoju".

  • Warszawa, 27.11.2024. Minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek. PAP/Szymon Pulcyn

    UE/ Minister nauki Wieczorek: z KPO dostaniemy na naukę tylko 5,5 mld zł

    Minister nauki Dariusz Wieczorek powiedział PAP w Brukseli, że z polskiego Krajowego Planu Odbudowy na naukę przeznaczone zostanie tylko 5,5 mld zł. Winą za to obarczył poprzedni rząd, który jego zdaniem nie przykładał wielkiej wagi do środków na badania i innowacje.

Najpopularniejsze

  • Kraków, 21.02.2024. Siedziba Narodowego Centrum Nauki przy ul. Twardowskiego 16 w Krakowie.  PAP/Łukasz Gągulski

    Minister Wieczorek powołał nowych członków Rady Narodowego Centrum Nauki

  • Kwestia smaku w matematyce. Co wyróżnia piękne dowody i twierdzenia?

  • Badaczka: Polacy są umiarkowanie prospołeczni

  • Na Politechnice Warszawskiej powstaje studencki bolid z całkowicie nową konstrukcją

  • Naukowcy poszukają śladów hominidów w wysokogórskich jaskiniach

  • Adobe Stock

    Powstał nowatorski plastik dla druku 3D

  • Polichlorowane bifenyle jeszcze przed narodzinami mogą powodować problemy psychologiczne i behawioralne

  • Webb odkrył nietypową dawną galaktykę

  • Kew Gardens: dziesięć najciekawszych gatunków roślin i grzybów odkrytych w 2024 r.

  • Brazylia/ Amazonia płonie - największe pożary lasów od siedemnastu lat

Fot. Adobe Stock

Kręgi triasowych gadów z ekstremalnie wydłużonymi szyjami były puste w środku

Tanystrofeidy to triasowe gady z ekstremalnie wydłużonymi szyjami. Paleontolodzy wykazali, że ich kręgi szyjne były puste w środku. Jednak w przeciwieństwie do chociażby dinozaurów, w tym przypadku kości nie były wypełnione powietrzem a tkanką miękką.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera