Paryż, Francja, 17.10.2024. Pokaz odtworzonych przez polskich naukowców i projektantów strojów ze średniowiecznej Nubii w paryskim Luwrze, 17 bm. Stroje pięciorga postaci zostały zrekonstruowane przez archeologów z Uniwersytetu Warszawskiego i projektantów z Uniwersytetu SWPS. na podstawie malowideł zdobiących niegdyś ściany katedry w Faras. Freski z Faras obecnie znajdują się w kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie i Sudańskiego Muzeum Narodowego w Chartumie. Polskie badania na tych terenach w latach 60. XX wieku zainicjował prof. Kazimierz Michałowski z Uniwersytetu Warszawskiego. (jm) PAP/Anna Wróbel

Francja/ Stroje z Faras odtworzone przez polskich badaczy pokazano w Luwrze

W paryskim Luwrze odbył się w czwartek pokaz strojów ze średniowiecznej Nubii zrekonstruowanych przez polskich badaczy na podstawie słynnych malowideł z Faras. Stroje o bogatych barwach i ornamentach zaprezentowali przedstawiciele społeczności sudańskiej.

  • Fot. Paulina Matusiak, Eddy Wenting

    Polacy odtworzyli średniowieczne stroje z Nubii; zaprezentują je w Luwrze

    Stroje królów, królewskich matek oraz biskupa ze średniowiecznej Nubii zrekonstruowali polscy naukowcy i projektanci na podstawie malowideł zdobiących niegdyś ściany katedry w Faras. Tę unikatową kolekcję orientalnej mody 17 października pokaże paryski Luwr.

  • 30.04.2024. Prezentacja największej w Europie kolekcji tkanin średniowiecznych, 30 bm. w Toruniu. Na znalezisko natrafiono podczas prac archeologicznych na Chełmińskim Przedmieściu przed rozpoczęciem budowy Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage. PAP/Tytus Żmijewski

    Toruń/ Unikalna kolekcja tkanin i butów z XVI-XVII wieku znaleziona na placu budowy ECF Camerimage

    Unikalną kolekcję tkanin i butów - głównie z XVI i XVII wieku znaleźli archeolodzy podczas badań na placu budowy centrum filmowego Camerimage w Toruniu. Wśród znalezisk są m.in. świetnie zachowane tkaniny jedwabne, fragmenty plisowanych sukni czy złotogłów z ornamentem kwiatowym.

  • Fot. Adobe Stock

    Od kądzieli. Jak przywrócić znaczenie dawnemu włókiennictwu w Europie

    Nowe spojrzenie na historię Europy, w którym uwypuklona jest rola włókiennictwa jako jednej z kluczowych gałęzi wytwórczości i ekonomii – jest celem międzynarodowego projektu badawczego, prowadzonego przez UW. Wśród jego efektów jest dostępny online cyfrowy atlas dziedzictwa włókienniczego całego kontynentu.

  • Dalmatyka2_XV wiek, mat. prasowe

    Lublin/ Naukowcy z Politechniki Lubelskiej skanują w 3D zabytkowe szaty liturgiczne

    Naukowcy z Politechniki Lubelskiej skanują w 3D zabytkowe szaty liturgiczne z przełomu XVII i XVIII w. Po digitalizacji zbiorów obiekty zostaną zaprezentowane w cyfrowej wersji na stronie internetowej.

  • Fragment ubrania, bawełna barwiona na niebiesko. Autor Mateusz Rekłajtis PCMA UW

    Średniowieczne tkaniny "mówią" o życiu mieszkańców Starej Dongoli

    Mieszkańcy Starej Dongoli (Sudan) recyklingowali ubrania, bo wiedzieli, że produkcja tkanin jest bardzo droga i czasochłonna. Swoje szaty barwili oszczędnie, ale szczególnie lubili kolor niebieski, który nie tylko ładnie wyglądał, ale i miał chronić przed złem.

  • Kilim -  po konserwacji. Fot. B. Czaja, dzięki uprzejmości Muzeum Narodowego w Sudanie

    Najstarsze tkaniny Nubii na wystawie w Sudańskim Muzeum Narodowym

    Kilkanaście nubijskich tkanin, najstarsze sprzed niemal 2 tys. lat, znajdzie się na wystawie czasowej w Sudańskim Muzeum Narodowym w Chartumie. "Tego typu zabytki są bardzo rzadkie i nieczęsto trafiają na ekspozycje muzealne" - mówi kuratorka, dr Magdalena Woźniak z PAN.

  • Polskie pradzieje były kolorowe, czyli o tkaninach naszych przodków

    Oblepione gliną półziemianki wkopane w ziemię, a wokół nich osoby krzątające się w obdartych łachmanach? Tak wcale nie było! Nasi przodkowie już ponad tysiąc lat temu nosili kolorowe ubrania, często wykonane w bardziej skomplikowany sposób, niż te produkowane dzisiaj. O dawnych tkaninach opowiada PAP prof. Jerzy Maik.

  • Szal jedwabny - stan po konserwacji. Fot. A.Susuł

    Unikalne egipskie tkaniny na tapecie

    Kilkadziesiąt szat islamskich i starożytnych egipskich lnianych bandaży oraz całunów znajduje się w zbiorach Muzeum Archeologicznego w Krakowie. Ten rzadki zbiór poddawany jest obecnie intensywnej konserwacji.

Najpopularniejsze

  • Kraków, 21.02.2024. Siedziba Narodowego Centrum Nauki przy ul. Twardowskiego 16 w Krakowie.  PAP/Łukasz Gągulski

    Minister Wieczorek powołał nowych członków Rady Narodowego Centrum Nauki

  • Kwestia smaku w matematyce. Co wyróżnia piękne dowody i twierdzenia?

  • Badaczka: Polacy są umiarkowanie prospołeczni

  • Na Politechnice Warszawskiej powstaje studencki bolid z całkowicie nową konstrukcją

  • Naukowcy poszukają śladów hominidów w wysokogórskich jaskiniach

  • Adobe Stock

    Powstał nowatorski plastik dla druku 3D

  • Webb odkrył nietypową dawną galaktykę

  • Polichlorowane bifenyle jeszcze przed narodzinami mogą powodować problemy psychologiczne i behawioralne

  • Kew Gardens: dziesięć najciekawszych gatunków roślin i grzybów odkrytych w 2024 r.

  • Ekspert: ludzkość stoi na cywilizacyjnym rozdrożu

Fot. Adobe Stock

Kręgi triasowych gadów z ekstremalnie wydłużonymi szyjami były puste w środku

Tanystrofeidy to triasowe gady z ekstremalnie wydłużonymi szyjami. Paleontolodzy wykazali, że ich kręgi szyjne były puste w środku. Jednak w przeciwieństwie do chociażby dinozaurów, w tym przypadku kości nie były wypełnione powietrzem a tkanką miękką.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera