Historia i kultura

Lublin/ Naukowcy z Politechniki Lubelskiej skanują w 3D zabytkowe szaty liturgiczne

Dalmatyka2_XV wiek, mat. prasowe
Dalmatyka2_XV wiek, mat. prasowe

Naukowcy z Politechniki Lubelskiej skanują w 3D zabytkowe szaty liturgiczne z przełomu XVII i XVIII w. Po digitalizacji zbiorów obiekty zostaną zaprezentowane w cyfrowej wersji na stronie internetowej.

O pracach naukowców poinformowała w czwartkowym komunikacie Politechnika Lubelska. Prof. Jerzy Montusiewicz z Katedry Informatyki zwrócił uwagę, że wiele szat liturgicznych sięgających przełomu XVII i XVIII wieku jest niedostępnych dla zwiedzających.

„Dzięki digitalizacji możemy pokazywać te zbiory w świecie wirtualnym. Zaletą tego jest możliwość ich obracania, powiększania czy pomniejszania, co pozwala szerokiemu gronu odbiorców na dostęp do niezwykłych detali” – wyjaśnił.

fot. materiały prasowe
Ornat2, XVII wiek, mat. prasowe

Powiedział, że cyfryzacja ornatów, tunik i kap wykonywana jest w kilku technologiach: skanowanie laserowe przy pomocy naziemnego skanera laserowego, skanowanie w technologii światła strukturalnego (białego i niebieskiego) przy zastosowaniu fotogrametrii i z wykorzystaniem systemu LIDAR.

fot. materiały prasowe
Prof. A.Bender i ks. ŁTrzciński, mat. prasowe

„Chodzi o uzyskanie jak najlepszego rezultatu. Na przykład wykorzystanie fotogrametrii, czyli serii zdjęć, pozwala algorytmom zbudować model przestrzenny. Przy jednym ornacie jest to około 500 zdjęć z jednego aparatu, a czasami robimy dwoma” – przekazał prof. Montusiewicz.

Skanowanie, zależnie od technologii, trwa od kilku minut do kilku godzin. Dotychczas pozyskano ponad 80 GB danych, które wymagają obróbki, aby uzyskać cyfrowe modele 3D skanowanych szat i przeprowadzenia wielu analiz porównawczych tych modeli.

Skanowanie 3D ornatu, mat. prasowe
Skanowanie 3D ornatu, mat. prasowe

Opracowywane szaty liturgiczne pochodzą z Muzeum Archidiecezjalnego Sztuki Religijnej w Lublinie i z Muzeum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.

Efekty pracy naukowców będzie można zobaczyć na portalu polskiedziedzictwo3d.pl.(PAP)

Gabriela Bogaczyk

gab/ joz/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  •  Łódź, 09.08.2020. Ulica Piotrkowska o zachodzie słońca. PAP/Grzegorz Michałowski

    Premiera IV tomu monografii "Łódź poprzez wieki. Historia miasta" - w piątek

  • 18.07.2024. Prezentacja odkryć archeologicznych na miejscu bitwy pod Dubienką. Kilkadziesiąt fragmentów kul armatnich, kartaczy, pocisków karabinowych i innych zabytków znaleźli poszukiwacze na polu bitwy pod Dubienką. PAP/Wojtek Jargiło

    Lubelskie/ Archeolodzy szukają pozostałości polskich szańców na polu bitwy pod Dubienką 1792 r.

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera