Uczelnie i instytucje

Lublin/ Ponad 7 tys. studentów zainaugurowało rok akademicki na Politechnice Lubelskiej

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Ponad 7 tys. studentów i blisko 1,2 tys. pracowników Politechniki Lubelskiej zainaugurowało w czwartek rok akademicki 2024/2025. Rektor prof. Zbigniew Pater zapowiedział inwestycje i nowe kierunki studiów.

Jak poinformował podczas inauguracji rektor Politechniki Lubelskiej, w ubiegłym roku naukowcy z uczelni złożyli 175 zgłoszeń patentowych i uzyskali 129 decyzji o przyznaniu patentów. Przez ostatnie cztery lata - wyliczył - prace naukowców były cytowane ponad 47 tys. razy.

Prof. Pater zwrócił uwagę na wagę komercjalizacji wyników badań w działalności uniwersytetu i poinformował, że przez ostatnie cztery lata przychody z umów na zlecenie przedsiębiorstw wyniosły blisko 16 mln zł. "Wspólnie z Politechnikami Rzeszowską i Białostocką planujemy też założenie spółki celowej zatrudniającej brokerów, której głównym zadaniem będzie poszukiwanie kontrahentów biznesowym" – zapowiedział. Pokreślił, że badania prowadzone na politechnice "mają realne zastosowanie a wynalazki trafiają na rynek".

Rektor zapowiedział zwiększenie w przyszłym roku środków - m.in. na naukę - o 20 proc. Planuje utworzenie stanowiska czwartego rektora ds. umiędzynarodowienia, żeby skuteczniej współpracować z uczelniami i instytucjami na świecie. Podał, że uczelnia przygotowuje się do kolejnej ewaluacji działalności badawczej i ma nadzieję na poprawę wyników.

Prof. Pater poinformował o planach utworzenia nowych kierunków studiów m.in. cyberbezpieczeństwa, informatyki technicznej i - wspólnie z UMCS - wzornictwa przemysłowego. Mówiąc o inwestycjach rektor wyliczył, że w ciągu ostatnich czterech lat uczelnia przeznaczyła blisko 215 mln zł na infrastrukturę. Zapowiedział, że w przyszłym roku zakończy się kompleksowy remont ostatniego z czterech domów studenckich. Planuje modernizację budynków wydziałów mechanicznego, elektrotechniki i informatyki, inżynierii środowiska oraz rozbudowę laboratorium wydziału budownictwa i architektury.

Podczas inauguracji ślubowanie złożyli studenci oraz uczestnicy szkoły doktorskiej. Wyróżniono też najlepszych studentów i wybitnych pracowników. Wykład inauguracyjny poświęcony historii odkryć naukowych XX i XXI w. wygłosił dr Tomasz Pikula.

Politechnika Lubelska kształci 7200 studentów na 29 kierunkach. Ponad 856 studentów to obcokrajowcy. W tym roku naukę na pierwszym roku rozpoczęło blisko 1700 osób, w tym 185 cudzoziemców.

W maju 1953 r. Rada Ministrów powołała jednowydziałową Wieczorową Szkołę Inżynierską w Lublinie, która w listopadzie tego samego roku zainaugurowała pierwszy rok akademicki. W kwietniu 1965 r. szkołę wieczorową przekształcono w Wyższą Szkołę Inżynierską, a w sierpniu 1977 r. – w Politechnikę Lubelską. Od początku istnienia uczelnię opuściło ponad 68 tys. absolwentów.(PAP)

Nauka w Polsce

pin/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera