Fot. Adobe Stock

Architektka: w miastach konieczne jest systemowe podejście do zieleni

Jeśli miasta chcą się przygotować na ocieplenie klimatu, muszą podejść do zieleni w sposób systemowy, m.in. poprzez rozwój zielono-błękitnej infrastruktury oraz ochronę istniejących drzew i klinów napowietrzających – ocenia architektka krajobrazu Ewa Twardoch.

  • Fot. Adobe Stock
    Życie

    Eksperci: zieleń miejska może łagodzić skutki zmian klimatu

    Naukowcy sprawdzają, jak „zielone” mamy miasta. Wyniki prac mają posłużyć do skutecznego wykorzystania m.in. zieleni miejskiej w zmniejszaniu skutków zmian klimatu. Kształtowanie zielonej infrastruktury to jeden z pięciu tematów, które wzięli pod lupę eksperci projektu „Miasto z Klimatem”.

  • Fot. Adobe Stock
    Życie

    Zieleń miejska planowana w oparciu o ograniczone dane

    Planiści przestrzenni nie sięgają po europejskie źródła wiedzy o zieleni miejskiej ani po wyniki badań naukowych gromadzących dane o zmianach przyrodniczych – wynika z analizy przeprowadzonej na Uniwersytecie Łódzkim.

  • Adobe Stock
    Świat

    Mieszkanie w pobliżu zieleni wpływa na skład mleka matki

    Życie na obszarach zielonych ma wpływ na zawartość oligosacharydów w mleku matki, co z kolei może się przekładać na zdrowie niemowlęcia - wykazali badacze z Finlandii.

  • Jeśli, na co dzień nie jesteśmy za pan brat z aktywnością fizyczną, a chcielibyśmy zacząć wprowadzić odrobinę ruchu do swojej codziennej rutyny, naukowcy z Harvardu zalecają właśnie codzienne spacery, które w miarę poprawy kondycji i wydolności możemy zwiększać z 30- do 60-minutowych i dłuższych Fot. PAP/Bartłomiej Zborowski
    Zdrowie

    Częsty kontakt z naturą pozytywnie wpływa na mózgi dzieci

    Im więcej kontaktu z naturą, tym lepiej dla ludzkiego mózgu. Badania pokazują, że u dzieci, mających bezpośredni kontakt z przyrodą, poprawia się m.in. funkcjonowanie kory przedczołowej, odpowiedzialnej za wiele funkcji poznawczych.

  • Zadwórze, 21.10.2021. Las w jesiennych kolorach w bieszczadzkim Zadwórzu, 21 bm. (dd/dw) PAP/Darek Delmanowicz
    Zdrowie

    Co mówi nauka o korzyściach płynących z kontaktu z przyrodą

    Wzrost długości życia, skrócenie czasu powrotu do zdrowia po chorobie, spadek ciśnienia krwi, niższe tętno, obniżenie poziomu adrenaliny we krwi i kortyzolu, mniejsze nasilenie bólu – to tylko niektóre korzyści płynące z kontaktu z naturą. Ci, którzy nie doceniają tego wpływu, mogą być bardziej narażeni na różne choroby.

  • Fot. Fotolia
    Świat

    Badanie: jakie drzewa najlepiej sadzić, żeby walczyć z zanieczyszczeniem powietrza

    Zaawansowany przewodnik na temat tego, które gatunki drzew najlepiej niwelują zanieczyszczenia powietrza przy drogach, m.in. dla urbanistów i architektów zieleni opracowali naukowcy z brytyjskiego University of Surrey.

  • Fot. Fotolia
    Świat

    Rośliny mogą uczynić życie zawodowe mniej stresującym

    Nawet niewielka roślina umieszczona w polu widzenia pracowników biurowych może przynieść korzyści w redukowaniu stresu – uważają naukowcy z University of Hyogo na Wyspie Awaji w Japonii.

  • Fot. Fotolia
    Świat

    Kobietom trudniej utyć, gdy wokół jest zieleń

    Kobiety zamieszkujące w pobliżu terenów zielonych rzadziej mają nadwagę bądź są otyłe – informuje „International Journal of Hygiene and Environmental Health”.

  • PAP/Tomasz Wojtasik 23.10.2019
    Życie

    Zoolog: pozostawianie opadłych liści oznacza wiele korzyści przyrodniczych

    Opadłe liście są naturalnym nawozem organicznym, ich pozostawianie służy jakości gleby i wielu organizmom - podkreśla zoolog z Krakowa, dr Tomasz Figarski. Dodaje, że nawet drobne zmiany w zarządzaniu zielenią mogą dać łącznie wyraźny, korzystny efekt.

Najpopularniejsze

  • 05.07.2015 PAP/Marcin Bielecki

    Piorun, który wysłał błysk gamma ku ziemi

  • Poznań/ Sławosz Uznański-Wiśniewski: komercyjne loty kosmiczne nie są mniej ważne od misji naukowych

  • Syria/ Przemoc wobec dziecka sprzed 6 tys. lat udokumentowana przez archeologów

  • Archeolodzy ustalili, kiedy mogła umrzeć inkaska „Dziewczyna z Llullaillaco”

  • Wojna w Ukrainie zmienia zachowanie dzikich zwierząt

  • Fot. Adobe Stock

    Niechirurgiczny sposób na ból kolan

  • Powstała kurtka zbierająca wodę pitną z powietrza

  • ESA: El Niño zaczyna się budzić

  • Za mało siedzenia także może szkodzić

  • Wenezuela/ Amerykańscy sejsmolodzy: to najsilniejsze wstrząsy w regionie od ponad stu lat

 Warszawa, 23.06.2026. Na zdjęciu z 10 bm. kierowniczka polskiej misji kosmicznej IGNIS dr Aleksandra Bukała przed siedzibą Polskiej Agencji Prasowej w Warszawie. Aleksandra Bukała była gościem Studia PAP. PAP/Marcin Obara

IGNIS/ Kierownik polskiej misji kosmicznej: chcieliśmy wykorzystać każdą minutę na orbicie

W czwartek mija rok od startu pierwszej w historii polskiej misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Kierownik misji dr Aleksandra Bukała powiedziała PAP, że głównym celem było wykorzystanie każdej minuty pobytu polskiego astronauty na orbicie, aby jak najlepiej spożytkować tę szansę dla Polski.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera