Fot. materiały prasowe

Miasta radykalnie zmieniają zachowania zwierząt

Miasta na świecie stają się coraz bardziej do siebie podobne. Nowe badanie pokazuje, że urbanizacja prowadzi nie tylko do ujednolicenia składu gatunków w miastach, ale także do coraz większego podobieństwa w zachowaniu zwierząt.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Urbanizacja zmniejsza liczbę gatunków zapylaczy o 43 procent

    W miastach występuje średnio o 43 proc. mniej gatunków owadów zapylających niż na terenach mniej zurbanizowanych - wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców z University of Sheffield.

  • Fot. UW/wyspy ciepła
    Życie

    Zmiany klimatu i urbanizacja łącznie wpływają na bioróżnorodność

    Zielone miasta lepiej dostosowane do zmieniającego się środowiska powinny uwzględniać wykorzystanie cienia drzew, umożliwiać zwierzętom przemieszczanie się i zapewnić dostęp do czystej wody. Wówczas zadomowią się tam niespotykane dotąd gatunki, a te, których miejsce jest poza miastem, będą mogły się z niego wydostać, gdy zbłądzą przemieszczając się w chłodniejsze tereny.

  • źródło: Adobe Stock
    Życie

    Natura 2000 szansą na skuteczną ochronę zasobów przyrodniczych na terenach zurbanizowanych

    W ciągu ostatnich 20 lat liczba siedlisk motyli z rodziny modraszkowatych zmniejszyła się w Polsce dwukrotnie, szczególnie poza obszarami Natura 2000. Objęcie tych owadów statusem gatunków chronionych nie gwarantuje jednak poprawy sytuacji. Największym winnym jest presja urbanizacyjna - ustalili Polacy.

  • Fot. Fotolia
    Człowiek

    Badania: wpływ człowieka na środowisko w odległej przeszłości - niedoszacowany

    Zmiany środowiska związane z wprowadzeniem intensywnych metod uprawy ziemi oraz urbanizacją zostały zainicjowane już 6 tys. lat temu. Wyniki nowych badań sugerują, że ówczesny wpływ człowieka na środowisko był do tej pory wyraźnie niedoszacowany - czytamy w najnowszym "Science".

  • Makak krabożerny. Fot. Fotolia
    Życie

    Małpy też giną na drogach; globalne spojrzenie na problem umożliwił internet

    Wiele zwierząt ginie na drogach; problem ten dotyczy m.in. małp. Informacje na temat niemal 370 przypadków kolizji, dotyczących 46 gatunków naczelnych z 4 kontynentów, przedstawili w najnowszym "Mammal Review" naukowcy z UP w Poznaniu. Po dane sięgnęli do internetu.

  • Fot. Fotolia
    Życie

    Dzikie rajdy i podchody. Wiemy więcej o dystansie małpiej ucieczki

    Życie w pobliżu człowieka może oznaczać korzyści, np. obfitość pokarmu - ale i duże zagrożenie. Małpy świetnie jednak wiedzą, jak oceniać ryzyko i kiedy brać nogi za pas.

  • Świnoujście, 10.07.2017. Lochę z warchlakami można spotkać przy drodze wiodącej do przeprawy promowej Karsibór w Świnoujściu.  PAP/Marcin Bielecki
    Życie

    Ekspert: przy spotkaniu z dzikim zwierzęciem należy zachować spokój

    W miastach jest coraz więcej dzikich zwierząt: tylko w 2017 r. w Warszawie odłowiono ponad 700 dzików. Jeśli spotkamy takie zwierzę, powinniśmy zachować spokój - mówi PAP ekspert z Lasów Miejskich w Warszawie.

  • Miejski pisklak sikory bogatki. Fot. Chatelain
    Życie

    Naukowcy z UW badają miejskie sikorki

    Szacuje się, że do 2050 r. w miastach będzie żyć ponad 65 proc. całej ludzkości - procesu tego raczej nie zatrzymamy. Warto więc dowiedzieć się więcej o wpływie procesów urbanizacyjnych na żyjące w miastach zwierzęta - twierdzi dr hab. Marta Szulkin, prof. UW. Kierowana przez nią grupa naukowców bada żyjące w Warszawie sikorki.

  • Świat

    Kos lubi światła wielkiego miasta

    Choć nadmiar związanego z ludzką działalnością światła przeszkadza wielu gatunkowym zwierząt, dla pospolitego w Europie kosa wydaje się on korzystny – informuje „Journal of Avian Biology”.

Najpopularniejsze

  • 05.07.2015 PAP/Marcin Bielecki

    Piorun, który wysłał błysk gamma ku ziemi

  • Archeolodzy ustalili, kiedy mogła umrzeć inkaska „Dziewczyna z Llullaillaco”

  • Ekspertki: najgroźniejsze kłamstwa medyczne ubierają się w kostium prawdy

  • Zdobywczyni grantu ERC: system prawny wymaga rekonstrukcji pod kątem kobiet i mniejszości

  • Historyczne rekordy i sterowanie pogodą, czyli dezinformacja w związku w upałami

  • Fot. Adobe Stock

    Niechirurgiczny sposób na ból kolan

  • Powstała kurtka zbierająca wodę pitną z powietrza

  • Europejska fala upałów najgorętsza i najbardziej wilgotna w historii

  • Wenezuela/ Amerykańscy sejsmolodzy: to najsilniejsze wstrząsy w regionie od ponad stu lat

  • Za mało siedzenia także może szkodzić

25.06.2026. Astronauta ESA Sławosz Uznański-Wiśniewski podczas konferencji naukowej „Ekosystem kosmiczny rok po misji IGNIS” z okazji pierwszej rocznicy lotu na Międzynarodową Stację Kosmiczną, 25 bm. w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. (mr) PAP/Radek Pietruszka

Uznański-Wiśniewski w rocznicę startu: jakby to było wczoraj

25 czerwca mija rok od startu misji kosmicznej z udziałem Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego. Wspominając emocje, które mu wtedy towarzyszyły, astronauta przyznał, że pamięta je, jakby to było wczoraj. Wyraził też nadzieję, że swoimi kompetencjami i doświadczeniem będzie wspierał polski sektor kosmiczny.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera