Źródło: Facebook/ Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Kielcach Delegatura w Sandomierzu

Sandomierz/ Odkryto dom z epoki neolitu sprzed ponad 6 tys. lat

Pierwszy na Wyżynie Sandomierskiej „długi dom” z okresu wczesnego neolitu odkryli archeolodzy w Sandomierzu-Mokoszynie (Świętokrzyskie). Znalezisko, datowane na lata 5300-4900 p.n.e., odkryto podczas ratowniczych badań archeologicznych prowadzonych w związku z budową zespołu domów jednorodzinnych.

  • Źródło: Adobe Stock

    Sandomierz i jego dziedzictwo będą promowane na Litwie

    Sandomierz i jego jagiellońskie dziedzictwo będą promowane na Litwie dzięki nowej współpracy międzynarodowej. Projekt realizowany przez sandomierskie Muzeum Zamkowe i Muzeum Historyczne w Trokach ma na celu podkreślenie więzi kulturowych i historycznych między Polską a Litwą.

  • 11.12.2019. Zamek Królewski w Sandomierzu. PAP/Piotr Polak

    Sandomierz/ Starożytne artefakty na wystawie „Okruchy Antyku” w Muzeum Zamkowym

    Ponad tysiąc starożytnych artefaktów, w tym rzymskie miecze, srebrne ozdoby i biżuterię będzie można zobaczyć od piątku na wystawie „Okruchy Antyku – importy rzymskie na ziemiach polskich” w Muzeum Zamkowym w Sandomierzu.

  • Fot. Adobe Stock

    Sandomierz/ Powstanie nowa siedziba filii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego

    W Sandomierzu powstanie nowa siedziba filii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. Wsparcie finansowe inwestycji zapowiedział w czwartek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Resort przekaże na ten cel około 20 mln zł.

  • Szachy sandomierskie ze zbiorów Muzeum Zamkowego w Sandomierzu. Fot. Muzeum Zamkowe w Sandomierzu

    Świętokrzyskie/ Rozwikłano jedną z zagadek dotyczących powstania szachów sandomierskich

    Badania prowadzone przez ekspertów z Uniwersytetu Warszawskiego dały odpowiedź na pytanie, z jakich materiałów wykonano tzw. szachy sandomierskie – jeden z najcenniejszych tego typu zabytków w Polsce. Wbrew wcześniejszym hipotezom unikatowy zestaw nie powstał z kości egzotycznych zwierząt.

  • 28.10.2022. Nowa wystawa czasowa pt. "Chotyniec - wrota do antycznej Scytii" w Muzeum Zamkowym w Sandomierzu, 28 bm. Na ekspozycji zaprezentowano m.in. 146 pochodzących z epoki artefaktów archeologicznych. (amb) PAP/Piotr Polak

    Sandomierz/ Wernisaż wystawy „Chotyniec – Wrota do Antycznej Scytii

    Złotą antyczną biżuterię oraz artefakty odkryte na terenie grodziska w Chotyńcu (Podkarpackie) można obejrzeć w Muzeum Zamkowym w Sandomierzu. W piątek odbył się tam wernisaż wystawy „Chotyniec – Wrota do Antycznej Scytii”.

  • Jamy, w których przechowywano w okresie neolitu żywność znajdowały się pod reliktami z okresu średniowiecza. Fot. M. Bajka

    Neolityczną osadę budowniczych megalitów odkryto w Sandomierzu

    Osadę sprzed ok. 5 tys. lat, należącą do neolitycznej społeczności znanej z wznoszenia olbrzymich grobowców megalitycznych, odkryto na Wzgórzu Staromiejskim w Sandomierzu. Osada znajdowała się pod pozostałościami z okresu średniowiecza.

Najpopularniejsze

  • 05.07.2015 PAP/Marcin Bielecki

    Piorun, który wysłał błysk gamma ku ziemi

  • Poznań/ Sławosz Uznański-Wiśniewski: komercyjne loty kosmiczne nie są mniej ważne od misji naukowych

  • Syria/ Przemoc wobec dziecka sprzed 6 tys. lat udokumentowana przez archeologów

  • Archeolodzy ustalili, kiedy mogła umrzeć inkaska „Dziewczyna z Llullaillaco”

  • Wojna w Ukrainie zmienia zachowanie dzikich zwierząt

  • Fot. Adobe Stock

    Niechirurgiczny sposób na ból kolan

  • Powstała kurtka zbierająca wodę pitną z powietrza

  • Wenezuela/ Amerykańscy sejsmolodzy: to najsilniejsze wstrząsy w regionie od ponad stu lat

  • Za mało siedzenia także może szkodzić

  • Naukowcy sprawdzili, czy protony są wieczne

25.06.2026. Astronauta ESA Sławosz Uznański-Wiśniewski podczas konferencji naukowej „Ekosystem kosmiczny rok po misji IGNIS” z okazji pierwszej rocznicy lotu na Międzynarodową Stację Kosmiczną, 25 bm. w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. (mr) PAP/Radek Pietruszka

Uznański-Wiśniewski w rocznicę startu: jakby to było wczoraj

25 czerwca mija rok od startu misji kosmicznej z udziałem Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego. Wspominając emocje, które mu wtedy towarzyszyły, astronauta przyznał, że pamięta je, jakby to było wczoraj. Wyraził też nadzieję, że swoimi kompetencjami i doświadczeniem będzie wspierał polski sektor kosmiczny.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera