Nauka dla Społeczeństwa

24.09.2023
PL EN
02.06.2023 aktualizacja 02.06.2023

Sandomierz/ Powstanie nowa siedziba filii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

W Sandomierzu powstanie nowa siedziba filii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. Wsparcie finansowe inwestycji zapowiedział w czwartek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Resort przekaże na ten cel około 20 mln zł.

Obiekt ma powstać na działce, przy ul. Milberta. "Ustaliliśmy, że rozpoczynamy budowę nowej siedziby filii uniwersytetu w Sandomierzu. To będzie zupełnie nowy budynek na gruncie, który za kilka dni zostanie przekazany władzom uczelni. Natomiast Ministerstwo Edukacji i Nauki wyłoży niezbędne środki, ok. 20 mln zł, na pokrycie całości inwestycji" – powiedział w czwartek szef MEiN Przemysław Czarnek.

Siedziba uczelni ma być zbudowana w ciągu dwóch lat. Stanie przy ulicy Feliksa Milberta, za szpitalem, niedaleko obecnego budynku uczelni. Działkę na ten cel, o powierzchni 70 arów, przekaże powiat. W lutym stosowną uchwałę podjęła rada powiatu. Jak poinformował starosta sandomierski Marcin Piwnik, w najbliższych dniach zostanie podpisany akt notarialny.

Minister Edukacji i Nauki zaznaczył, że wsparcie finansowe pozwoli rozwijać ofertę kształcenia uczelni i poszerzyć ją m.in. o nowy kierunek – pielęgniarstwo. "Zatem rozwijamy Sandomierz na płaszczyźnie akademickiej i wykładamy środki finansowe niezbędne do tego, by zupełnie nowoczesny budynek służył tutaj studentom i naukowcom" – podsumował minister Przemysław Czarnek.

Na wzmocnienie ośrodka akademickiego w Sandomierzu stawia rektor UJK prof. Stanisław Głuszek. "Zależy nam na tym, chcemy w tym partycypować, rozwijać kierunki, które mają tutaj szansę i te, które mają wpływ na otoczenie społeczno-gospodarcze - stąd pomysł na pielęgniarstwo. Jesteśmy zainteresowani dalszym rozwojem filii i będziemy czynić wszystko, co w naszym zakresie jest do wykonania" – zaznaczył rektor.

Sandomierska filia Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach powstała w 2016 roku na bazie Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Sandomierzu. Obecnie uczelnia kształci 192 studentów na kierunkach: filologia angielska, mechatronika, kosmetologia, administracja i pedagogika. W planach jest również utworzenie nowego kierunku, czyli pielęgniarstwa. (PAP)

Nauka w Polsce, Wiktor Dziarmaga

wdz/ mir/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023