Nauka dla Społeczeństwa

23.02.2024
PL EN
06.02.2024 aktualizacja 06.02.2024

Sandomierz/ Starożytne artefakty na wystawie „Okruchy Antyku” w Muzeum Zamkowym

11.12.2019. Zamek Królewski w Sandomierzu. PAP/Piotr Polak 11.12.2019. Zamek Królewski w Sandomierzu. PAP/Piotr Polak

Ponad tysiąc starożytnych artefaktów, w tym rzymskie miecze, srebrne ozdoby i biżuterię będzie można zobaczyć od piątku na wystawie „Okruchy Antyku – importy rzymskie na ziemiach polskich” w Muzeum Zamkowym w Sandomierzu.

Głównym założeniem ekspozycji będzie upowszechnianie wiedzy z zakresu historii i archeologii ze szczególnym uwzględnieniem okresu początków naszej ery. Celem autorów wystawy jest również podkreślenie znaczenia wpływu, jaki wywarło Cesarstwo Rzymskie na tereny dzisiejszej Polski oraz ukazanie ziem polskich przez pryzmat tzw. rzymskich importów.

Organizatorzy wystawy przypomnieli, że rzymscy historycy m.in. Tacyt, Pliniusz czy Jordanes wykazywali zainteresowanie ludami zamieszkującymi tereny znajdujące się poza granicami imperium. Wynikało to głównie ze względu na handel, utrzymywany poprzez tzw. szlak bursztynowy, łączący basen Morza Śródziemnego z ziemiami leżącymi na południowym wybrzeżu Morza Bałtyckiego.

„Warto zaznaczyć, że właśnie w tym okresie działało już w Górach Świętokrzyskich wielkie centrum metalurgiczne, którego geneza związana była z napływem importów rzymskich na te tereny. Wystawa ma również na celu przybliżenie ogólnoeuropejskiej historii oraz pokazanie europejskiego wymiaru dziedzictwa materialnego i historii regionu świętokrzyskiego” – zwrócił uwagę Marcin Kapka rzecznik prasowy Muzeum Zamkowego w Sandomierzu.

Autorem koncepcji wystawy i jej kuratorem jest dr Wojciech Rajpold, adiunkt w Dziale Archeologicznym Muzeum Zamkowego w Sandomierzu. Jednym z punktów wernisażu, który odbędzie się 8 lutego, jest wykład zatytułowany „Jak to z importami rzymskimi było”, który wygłosi prof. Andrzej Kokowski z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Na wystawie zaprezentowane zostaną obiekty pochodzące ze zbiorów Muzeum Archeologicznego w Krakowie, Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi, Muzeum Narodowego w Lublinie, Muzeum Archeologicznego we Wrocławiu i Muzeum Archeologicznego w Poznaniu, Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli, a także ze zbiorów Muzeum Zamkowego w Sandomierzu.

Łącznie na ekspozycji znajdzie się ponad tysiąc artefaktów w tym między innymi: naczynia terra sigillata, rzymskie miecze oraz brązowe i srebrne ozdoby, naszyjniki z bursztynu i szkła, posążek Bachusa, zabytki z grobów książęcych w Giebułtowie i Sandomierzu – Krakówce, a także wiele innych artefaktów świadczących o silnym oddziaływaniu i wpływach rzymskich na ziemie polskie.

Wystawa została objęta - jak podało muzeum - patronatem honorowym ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomieja Sienkiewicza oraz marszałka województwa świętokrzyskiego Andrzeja Bętkowskiego. Patronat medialny nad wystawą sprawuje Polska Agencja Prasowa.

Wystawa dostępna będzie dla zwiedzających w okresie od 9 lutego do 15 maja. Uroczysty wernisaż wystawy odbędzie się 8 lutego, o godz. 17. (PAP)

Nauka w Polsce, Wiktor Dziarmaga

wdz/ pat/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024