Meksyk/ Podczas budowy trasy kolejowej odkryto starożytny grób Majów

Majańskie wieże w stanie Chiapas, Meksyk, źródło: Adobe Stock
Majańskie wieże w stanie Chiapas, Meksyk, źródło: Adobe Stock

Meksykańscy archeolodzy odkryli bogato zdobione ludzkie ciało w grobie, który może mieć ponad 1000 lat, na obszarze, gdzie robotnicy kończyli budowę dużego projektu kolei turystycznej – podał w poniedziałek Narodowy Instytut Starożytności (INAH).

Odkrycia dokonano podczas prac archeologicznych prowadzonych równolegle z realizacją projektu budowy turystycznej trasy kolejowej w południowym Meksyku,która ma ułatwić dotarcie turystów do wielu starożytnych miejsc Majów w południowym Meksyku, a także do kurortów nadmorskich, takich jak Cancun i Tulum.

Projekt kolejowy, znany jako Maya Train, jest głównym priorytetem rozwoju gospodarczego prezydenta Andresa Manuela Lopeza Obradora. Przy jego realizacji zatrudnione są zespoły stosunkowo dobrze finansowanych archeologów, których zadaniem jest dokończenie wykopalisk, tak aby prace budowlane nie uległy opóźnieniom.

Najnowszego odkrycia pochówku dokonano podczas prac przy budowie hotelu w pobliżu głównych ruin Majów w Palenque w stanie Chiapas, niegdyś siedzibie jednego z największych i najbardziej wyrafinowanych ośrodków miejskich starożytnej cywilizacji.

Szczątki szkieletu znaleziono w kamiennej skrzyni około 2 km od centrum miasta, gdzie znajdują się świątynie i rozległy zespół pałacowy. Prawdopodobnie dotyczą one elitarnego mieszkańca miasta, znanego przez starożytnych Majów jako Lakamha.W skrzyni znajdowały się także trzy naczynia ceramiczne, nauszniki i para koralików z zielonego kamienia.

INAH zauważył, że osobę pochowano twarzą do góry, z głową zwróconą na północ, i dodał, że potrzebne są dalsze badania, aby określić dokładny wiek i inne cechy danej osoby.

Uczeni przypisują starożytnym Majom największe osiągnięcia ludzkości w sztuce, architekturze, astronomii i pisarstwie.

Palenque, podobnie jak dziesiątki innych starożytnych miast skupionych wokół południowego Meksyku i części Ameryki Środkowej, kwitło od około 300 do 900 roku naszej ery.(PAP)

wr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Przez całą dobę mózg lepiej pracuje po ćwiczeniach fizycznych

  • Fot. Adobe Stock

    Zanieczyszczone powietrze związane z większym ryzykiem depresji

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera