Meksyk/ Archeolodzy znaleźli ponad 6 tys. budowli cywilizacji Majów

Piramida Chicken itza na półwyspie Jukatan, fot. Adobe Stock
Piramida Chicken itza na półwyspie Jukatan, fot. Adobe Stock

Ponad 6 tys. budowli wzniesionych przez cywilizację Majów w epoce prekolumbijskiej odkryli na półwyspie Jukatan archeolodzy z USA i Meksyku. Obiekty są obecnie pokryte ziemią.

Jak poinformował zespół kierowany przez amerykańskiego archeologa Luke'a Auld-Thomasa z Uniwersytetu Karoliny Północnej (NAU), budowle różnych rozmiarów zostały odkryte w pobliżu położonego na półwyspie Jukatan miasta Campeche.

W tej południowo-wschodniej części Meksyku zespół Auld-Thomasa natrafił w sumie na 6674 budowli.

Namierzono je dzięki użyciu nowych technologii. Naukowcy korzystali przede wszystkim przeskanowali teren przy pomocy radaru laserowego, co pozwoliło określić także wielkość oraz kształt budowli.

Wśród zidentyfikowanych dotychczas obiektów są budynki mieszkalne i kamienne piramidy, zbliżone wielkością i formą do tych z Chichen Itza oraz Tikal.

Podczas prac na terenach, które dotychczas nie były miejscem poszukiwań archeologicznych, naukowcy znaleźli też nieznane nauce miasto cywilizacji Majów. "To duże miasto, które posiadało zaledwie jedną drogę oraz piramidy. Żyjący tam ludzie zajmowali się przez lata intensywną uprawą roli" - opisuje amerykański archeolog.

Obszar, na którym prowadzone są prace badawcze, znajduje się na południowo-wschodnich przedmieściach miasta Campeche. Pierwsze badania archeologiczne realizowano tam już w 2013 r.

W obecnie prowadzonych badaniach zespół naukowców z NAU wspierają archeolodzy z Uniwersytetu Tulane'a, Uniwersytetu w Houston, a także Narodowego Meksykańskiego Instytutu Archeologii.

Cywilizacja Majów istniała od około 400 r. p.n.e. do okresu podbicia przez hiszpańskich kolonizatorów w XVI w. terenów zamieszkałych przez tworzącą ją ludy. (PAP)

zat/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Szybki internet sprzyja otyłości

  • Fot. Adobe Stock

    USA/ Badania: ponad jedna trzecia operowanych pacjentów wciąż doświadcza działań niepożądanych

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera