W Meksyku odkryto tablicę Majów służącą podczas gry w piłkę

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Na Półwyspie Jukatan, na południowym wschodzie Meksyku, archeolodzy odkryli kamienną tablicę, używaną w przez Majów w czasach prekolumbjskich podczas gry w piłkę.

Odkrycia dokonano na terenie wykopalisk w ruinach prekolumbijskiego miasta Majów Chichen Itza - informuje Narodowy Instytut Antropologii i Historii (INAH) Meksyku.

Od 1988 r. miejsce to jest wpisane na listę światowego dziedzictwa Unesco.

Znaleziono tam okrągłą tablicę kamienną, która - jak szacują naukowcy kierowani przez Francisco Pereza z INAH - może mieć co najmniej 1200 lat.

Obiekt waży około 40 kg i ma 32 cm średnicy, odkryto go półtora metra pod ziemią. Archeolodzy przypuszczają, że tablica znalazła się tam po przewróceniu się jednej z budowli w Chichen Itza.

Według autorów odkrycia znalezisko przedstawia scenę z zawodów w piłkę, w których rywalizują dwaj gracze. Wokół ich wizerunku umieszczone zostały znaki pisma Majów, które dotychczas nie zostały jeszcze odczytane przez archeologów.

Francisco Perez powołał się na wyniki wstępnych analiz tablicy, wdług których przedstawieni na niej zawodnicy reprezentują wyższe sfery w hierarchii społecznej Majów. Ma o tym świadczyć m.in. okrycie głowy jednego z graczy, na którym znajduje się wąż.

Archeolodzy przypuszczają, że tablica mogła służyć do oznaczania wyników rywalizacji w tradycyjną grę przy użyciu gumowej piłki, w którą grali Majowie. (PAP)

zat/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Szybki internet sprzyja otyłości

  • Fot. Adobe Stock

    USA/ Badania: ponad jedna trzecia operowanych pacjentów wciąż doświadcza działań niepożądanych

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera