Meksyk/ Odkryto broń myśliwską sprzed ok. 1900 lat

Zdjęcie ilustracyjne - prekolumbijskie artefakty. Źródło: Adobe Stock
Zdjęcie ilustracyjne - prekolumbijskie artefakty. Źródło: Adobe Stock

Grupa speleologów z Meksyku odnalazła w jednej z jaskiń narzędzia wykorzystywane do polowań. Broń myśliwska ma około 1900 lat.

Do odkrycia doszło przypadkowo podczas badania jednej z trudnodostępnych dla człowieka jaskiń, zwanej Cueva del Tesoro. Znajduje się ona w stanie Queretaro, w środkowej części Meksyku.

Jak poinformował uczestniczący w badaniu portugalski speleolog Paulo Campos, broń myśliwską odkryto przez przypadek: jeden z członków wyprawy nadepnął na pozostawione w grocie przedmioty. Znajdowały się one w miejscu, do którego wiodło bardzo wąskie przejście.

Przedmioty przekazano do badania archeologom z Narodowego Instytutu Antropologii i Historii Meksyku (INAH).

Wśród nich są atlatl, czyli miotacz oszczepów, a także dwie drewniane włócznie oraz dwie kłody, które zdaniem archeologów z INAH mogły mieć różne zastosowania. Mogły służyć podczas polowań albo do przekopywania ziemi.

Meksykańscy archeolodzy zbadali znaleziska metodą datowania radiowęglowego. Okres wykonania przedmiotów oceniają na 7-132 r. n.e.

W najbliższym czasie archeolodzy z INAH planują kolejne badania w grocie. Chcą znaleźć odpowiedź na pytanie, dlaczego dawna broń myśliwska złożona została w tak trudno dostępnym miejscu, jak wąska galeria jaskini Cueva del Tesoro.

Według Carlosa Viramontesa, archeologa z INAH analizy narzędzi pozwolą zdobyć większą wiedzę o zwyczajach zamieszkujących przed wiekami środkowy Meksyk populacji zbieracko-łowieckich.

Marcin Zatyka (PAP)

zat/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Najczęściej cytowany artykuł dotyczący Covid-19 wycofany po czteroletnim sporze

  • Fot. Adobe Stock

    Roślinne napoje nie tak odżywcze, jak się wydają

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera