Nauka dla Społeczeństwa

29.01.2023
PL EN
03.07.2015 aktualizacja 03.07.2015

Drugie miejsce Polaków w Międzynarodowym Turnieju Młodych Fizyków

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Drugie miejsce i złoty medal otrzymała drużyna z Polski w Międzynarodowym Turnieju Młodych Fizyków (28th International Young Physicists\' Tournament), który zakończył się w Tajlandii. W tym turnieju dla uczniów szkół średnich wygrali w tym roku Singapurczycy.

Polskę reprezentowała drużyna Klubu Naukowego Fenix z Warszawy. W skład zespołu weszli: Radost Waszkiewicz (kapitan drużyny), Anna Wald, Frederic Grabowski, Oskar Grudziński, Bartłomiej Marchliński, Karolina Wróbel (zawodnik rezerwowy). Leaderem drużyny był Łukasz Gładczuk. Finał odbył się w Nakhon Ratchasima w Tajlandii. 

Uczestnicy konkursu mieli czas od ubiegłego roku, by opracować rozwiązania 17 problemów, na które nie ma jeszcze odpowiedzi w literaturze naukowej. Praca zespołu polegać może zarówno na znalezieniu teoretycznego wyjaśnienia, jak i na przeprowadzeniu doświadczeń. Każdy z problemów mógł być rozważany jako niezależny projekt badawczy.

W tym roku drużyny zastanawiały się m.in. nad tym, dlaczego da się grać na liściu trawy i jaki kształt przybiera pióropusz dymu ze świeczki przykrytej szklanką. Badały, czy butelka wypełniona cieczą może spowodować pożar i sprawdzały, jak wylewa się z filiżanki kawa podczas przenoszenia jej z miejsca na miejsce. Młodzi fizycy przekonywali się też, dlaczego mokre ubrania są ciemniejsze niż suche i zgłębiali właściwości prostego "poduszkowca" zrobionego z balonika i płyty CD.

Podczas turnieju każda drużyna występuje na zmianę w roli referenta, oponenta lub recenzenta. Referent przedstawia istotę rozwiązania problemu (zadania) i prezentuje wnioski (niekiedy zademonstrować musi doświadczenie). Oponent wyznacza problem do referowania, zadaje pytania i krytykuje referat. Recenzent z kolei dokonuje krótkiej oceny wystąpień referenta oraz oponenta.

Polskie drużyny, zanim trafią do międzynarodowych finałów, prezentują swoje rozwiązania tych problemów podczas krajowego Turnieju Młodych Fizyków. W Polsce turniej rozgrywany jest od 1990 roku.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ mrt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023