Nauka dla Społeczeństwa

17.08.2022
PL EN
30.05.2014 aktualizacja 30.05.2014

W Karpackiej Troi Bałtowie i 40-metrowa platforma widokowa

Od soboty w skansenie archeologicznym Karpacka Troja w Trzcinicy k. Jasła (Podkarpackie) dostępna będzie dla turystów 40-metrowa platforma widokowa. W najbliższy weekend odbędzie się tam też impreza, która przypomni wczesnośredniowiecznych Bałtów.

Platforma stanęła w najwyżej położonym punkcie skansenu; ma 40 m wysokości, zaś poziomy obserwacyjne dostępne dla turystów znajdują się na wysokościach 20 i 33 m.

Przez lunety można z niej także obserwować Beskidy, Pogórze Karpackie i Doły Jasielsko-Sanockie. "Przy dobrej pogodzie turyści będą mogli dostrzec nawet, odległe o ponad 100 km pasmo Tatr" – powiedział dyrektor Muzeum Podkarpackiego w Krośnie Jan Gancarski. Skansen jest oddziałem krośnieńskiego muzeum.

W weekend w Karpackiej Troi grupy rekonstrukcji historycznej pokażą także życie, obrzędy i zwyczaje Bałtów, ludu zamieszkującego we wczesnym średniowieczu południowo-wschodnie wybrzeże Morza Bałtyckiego. Rozkwit ich cywilizacji nastąpił w okresie późnorzymskim. Po upadku Cesarstwa Rzymskiego i przejęciu kontroli nad handlem morskim przez Wikingów następuje upadek znaczenia plemion Bałtów. Do Bałtów zaliczani są m.in. Litwini i Łotysze oraz wymarłe plemiona Prusów, Jaćwingów i Kurów.

Cykl "Od Troi po Bałtyk" ma przybliżać życie ludów od epoki brązu po wczesne średniowiecze między Morzem Śródziemnym a Morzem Bałtyckim. W ciągu trzech lat można było poznać obyczaje m.in. Rzymian, Wikingów i Madziarów.

Skansen archeologiczny Karpacka Troja powstał w miejscu, gdzie w latach 90. ubiegłego wieku archeolodzy znaleźli ponad 160 tys. zabytkowych przedmiotów i obiektów. Zajmuje on powierzchnię 8 hektarów, można tam zobaczyć ponad 150 metrów zrekonstruowanych wałów obronnych, 18 chat oraz dwie bramy prowadzące do grodu.

Na początku epoki brązu w Trzcinicy zbudowano pierwszą osadę warowną. Otoczona była wałem z palisadą. W latach 2000-1650 przed Chrystusem mieszkała w niej ludność grupy pleszowskiej kultury mierzanowickiej, pozostającej pod silnymi wpływami zakarpackimi.

Natomiast między 1650 a 1350 rokiem przed Chrystusem żyła tam ludność zakarpacka kultury Otomani-Fuzesabony o wysokim poziomie cywilizacyjnym. Z kolei między VIII a XI wiekiem w Trzcinicy znajdował się centralny gród jednego z plemion, zamieszkujących w tamtym czasie Małopolskę. Prawdopodobnie został zniszczony w pożarze u schyłku panowania Mieszka II.

Budowę platformy dofinansowano z unijnego Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska - Republika Słowacka 2007-2013.

PAP - Nauka w Polsce

kyc/ ls/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022