Nauka dla Społeczeństwa

05.10.2022
PL EN
27.02.2014 aktualizacja 27.02.2014

Archeologiczne skarby ze Słowacji i Węgier w Warszawie

Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Do 6 kwietnia w Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie czynna będzie wystawa „Klejnoty archeologiczne Muzeum Wschodniosłowackiego w Koszycach”. Ekspozycja prezentuje unikatowe zabytki archeologiczne z terenu Słowacji i Węgier datowane od okresu neolitu po średniowiecze.

„Niezwykle efektowne zabytki są przeglądem prawdziwych i czasami zaskakujących w swym charakterze skarbów ludzkiej kultury sprzed wielu tysiącleci” – przekonują muzealnicy.

W gablotach można zapoznać się z różnymi kategoriami przedmiotów – ozdobami, narzędziami, bronią - wykonanymi z gliny, brązu, żelaza czy srebra i złota. Na wystawie zgromadzono dużą ilość zabytków społeczności kultury Otomani (poł. II tysiąclecia p.n.e.) w postaci glinianych figurek antropo- i zoomorficznych, sznurów paciorków fajansowych, naczyń glinianych, sztyletów wykonanych z brązu.

Dużo zabytków pochodzi ze skarbów odkrytych w dzbankach, które wypełnione były różnorodnymi zabytkami – złotymi ozdobami, zawieszkami do włosów, biżuterią. Wiele z nich świadczy o kontaktach ludności z epoki brązu z cywilizacją mykeńską. Są też zabytki wykonane przez Celtów.

Ekspozycję zorganizowało Muzeum Wschodniosłowackie w Koszycach i Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie. Jej autorami są dr Darius Gasaja i Jan Rakosa, a komisarzami w Warszawie są dr Wojciech Borkowski i Iwona Kowalczyk–Mizerakowska. Wystawa została objęta patronatem honorowym Ambasadora Republiki Słowackiej Vasila Grivna i Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ mrt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022