Archeolodzy zastosowali LiDAR w północno-wschodniej Polsce

Skupiska kopców kamienno-ziemnych – najprawdopodobniej kurhanów i fragmenty wczesnośredniowiecznych wałów i kopców strażniczych zlokalizowali na Suwalszczyźnie archeolodzy z Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie (PMA).

„Rozpoznaliśmy obszar 100 km kw. przy użyciu lotniczego skanowania laserowego (LiDAR). Badaniami objęliśmy zarówno znane stanowiska archeologiczne, jak również tereny silnie zalesione i podmokłe, które dotychczas były dla nas nieznane” – wyjaśnia Cezary Sobczyk, kierownik projektu z Działu Archeologii Bałtów PMA.

Badaniami objęto m.in. teren słynnego cmentarzyska kurhanowego w Szwajcarii k. Suwałk oraz obszar wokół grodzisk w Szurpiłach, Osinkach i Jeglińcu. Analiza utworzonych na podstawie wyników skanowania numerycznych modeli terenu, dostarczyła informacji na temat stanu zachowania i morfologii kilkudziesięciu stanowisk o własnej formie terenowej. Skanowanie wykonała firma MGGP Aero.

„Zastosowanie LiDARu na Suwalszczyźnie pozwoliło uzyskać szczegółowe, trójwymiarowe plany ponad dwudziestu zarejestrowanych stanowisk archeologicznych, a także zidentyfikować kilkanaście nowych” – dodaje archeolog.

Wyniki przeprowadzonych badań archeolodzy skonfrontowali w terenie, w czasie badań powierzchniowych. „Jednak dla potwierdzenia funkcji, określenia chronologii i przynależności kulturowej nowoodkrytych stanowisk należy przeprowadzić w ich obrębie wykopaliska” – uważa Sobczyk.

Część uzyskanych wyników wykorzystana będzie w projekcie realizowanym przez Dział Archeologii Bałtów PMA: Atlas Grodzisk Jaćwieży.

Badania z pomocą LiDAR-u oraz prospekcję terenową wykonano w 2012 roku. Projekt sfinansowano dzięki dotacji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach priorytetu 5 „Ochrona zabytków archeologicznych” - Nowe metody identyfikacji i weryfikacji stanowisk na Suwalszczyźnie.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Sudan/ Archeolodzy sprawdzają, jak mieszkańcy dawnych domostw korzystali z przestrzeni

  • 18.06.2024. Przygotowanie potraw na bazie staropolskich receptur z XVII i XVIII wieku, 18 bm. w restauracji Lwia Brama we Wrocławiu. Kucharzami byli studenci i naukowcy z Wydziału Nauk Historycznych i Pedagogicznych Uniwersytetu Wrocławskiego oraz przedstawiciele Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie i Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Wśród potraw znalazły się m.in. sproszkowane perły jako dodatek do deserów czy kawa z prażonych ziemniaków. PAP/Maciej Kulczyński

    Wrocław/ Studenci przygotowywali potrawy na bazie staropolskich receptur

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera