Archeolodzy zastosowali LiDAR w północno-wschodniej Polsce

Skupiska kopców kamienno-ziemnych – najprawdopodobniej kurhanów i fragmenty wczesnośredniowiecznych wałów i kopców strażniczych zlokalizowali na Suwalszczyźnie archeolodzy z Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie (PMA).

„Rozpoznaliśmy obszar 100 km kw. przy użyciu lotniczego skanowania laserowego (LiDAR). Badaniami objęliśmy zarówno znane stanowiska archeologiczne, jak również tereny silnie zalesione i podmokłe, które dotychczas były dla nas nieznane” – wyjaśnia Cezary Sobczyk, kierownik projektu z Działu Archeologii Bałtów PMA.

Badaniami objęto m.in. teren słynnego cmentarzyska kurhanowego w Szwajcarii k. Suwałk oraz obszar wokół grodzisk w Szurpiłach, Osinkach i Jeglińcu. Analiza utworzonych na podstawie wyników skanowania numerycznych modeli terenu, dostarczyła informacji na temat stanu zachowania i morfologii kilkudziesięciu stanowisk o własnej formie terenowej. Skanowanie wykonała firma MGGP Aero.

„Zastosowanie LiDARu na Suwalszczyźnie pozwoliło uzyskać szczegółowe, trójwymiarowe plany ponad dwudziestu zarejestrowanych stanowisk archeologicznych, a także zidentyfikować kilkanaście nowych” – dodaje archeolog.

Wyniki przeprowadzonych badań archeolodzy skonfrontowali w terenie, w czasie badań powierzchniowych. „Jednak dla potwierdzenia funkcji, określenia chronologii i przynależności kulturowej nowoodkrytych stanowisk należy przeprowadzić w ich obrębie wykopaliska” – uważa Sobczyk.

Część uzyskanych wyników wykorzystana będzie w projekcie realizowanym przez Dział Archeologii Bałtów PMA: Atlas Grodzisk Jaćwieży.

Badania z pomocą LiDAR-u oraz prospekcję terenową wykonano w 2012 roku. Projekt sfinansowano dzięki dotacji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach priorytetu 5 „Ochrona zabytków archeologicznych” - Nowe metody identyfikacji i weryfikacji stanowisk na Suwalszczyźnie.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 21.02.2025. Dar, złocony barokowy puchar o wysokości 53 cm., prezentowany podczas briefingu w Sali Sigmunda Zamku Królewskiego na Wawelu towarzyszącego jego przekazaniu do Skarbca Koronnego, 21 bm. Donatorka Krystyna Piórkowska to Polka mieszkającej w Nowym Jorku, znana ze swych badań nad zbrodnią katyńską, a także z charytatywnej działalności na rzecz polskich instytucji w kraju i w USA. PAP/Łukasz Gągulski

    Kraków/ Barokowy puchar podarowany Zamkowi Królewskiemu na Wawelu

  • 06.08.2021. Prof. dr hab. Justyna Olko – historyczka, socjolingwistka i antropolożka; dyrektorka Centrum Zaangażowanych Badań nad Ciągłością Kulturową na Wydziale „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego. PAP/Albert Zawada

    Prof. Olko: możemy mieć kilka języków ojczystych, w tym też te lokalne i oficjalnie nieuznane

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera