Uczelnie i instytucje

Marszałek Senatu: otwarcie nowej siedziby filii polskiej uczelni w Wilnie to początek lepszej współpracy

05.07.2024. Marszałek Senatu RP Małgorzata Kidawa-Błońska podczas wypowiedzi dla mediów, po spotkaniu z polonią w Wilnie. PAP/Valdemar Doveiko
05.07.2024. Marszałek Senatu RP Małgorzata Kidawa-Błońska podczas wypowiedzi dla mediów, po spotkaniu z polonią w Wilnie. PAP/Valdemar Doveiko

Mam nadzieję, że otwarcie nowej siedziby Filii Uniwersytetu w Białystoku w Wilnie, to początek jeszcze lepszej współpracy polskich i litewskich naukowców; cieszę się, że filia tu powstała - powiedziała w sobotę w Wilnie marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska.

W sobotę, drugiego dnia wizyty w Wilnie, marszałek Senatu wzięła udział w uroczystości otwarcia nowej siedziby Filii Uniwersytetu w Białymstoku w Wilnie. W wydarzeniu tym uczestniczyła też przewodnicząca litewskiego Sejmu Viktorija Czmilyte-Nielsen.

Kidawa-Błońska podkreśliła, że zawsze dzień, w którym otwiera się szkołę jest dniem szczęśliwym. "Ale kiedy otwiera się uniwersytet - tak piękny i nowoczesny - to naprawdę wielkie szczęście" - dodała.

Marszałek zwróciła uwagę, że nic tak nie łączy ludzi jak nauka, kultura i szkoła. "Uniwersytet kształtuje ludzi, którzy będą w przyszłości decydowali o tym, jakie będą nasze kraje" - powiedziała Kidawa-Błońska.

Według niej dobry uniwersytet, w którym razem będą uczyli się studenci z Polski, Litwy i z innych krajów, jest bardzo ważny. "Cieszę się, że ta filia tu powstaje, że jest tak piękna, tak nowoczesna. I mam nadzieję, że jest to początek jeszcze lepszej współpracy polskich i litewskich naukowców" - zaznaczyła marszałek Senatu.

"Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tego miejsca. I życzę studentom oraz kadrze naukowej wspaniałej nauki i owocnej pracy" - dodała.

Przewodnicząca litewskiego Sejmu również gratulowała otwarcia nowej wileńskiej siedziby filii Uniwersytetu w Białymstoku. "Cieszę się, że mogę być z państwem w tak ważnym dniu w historii uczelni. Wierzę, że miejsce to będzie kuźnią nowego pokolenia młodych i ambitnych ludzi, którzy uczynią świat lepszym" - podkreśliła.

Czmilyte-Nielsen zwróciła uwagę, że budowa tego gmachu pokazuje, że stosunki między Litwą a Polską rozwijają się szybko i pomyślnie.

"Filia uniwersytetu w Białymstoku powstała w Wilnie w 2007 roku, w czasie, kiedy stosunki między naszymi krajami i narodami były dość napięte, pełne podejrzeń i nieufności. Po utworzeniu filii i rozpoczęciu działalności nasze relacje stopniowo się poprawiały i przekształciły się w obecne strategiczne partnerstwo między Litwą a Polską" - powiedziała.

W sobotę w Wilnie marszałek Kidawa-Błońska wzięła też udział w uroczystości podniesienia flagi Republiki Litewskiej przed Pałacem Prezydenckim z okazji Dnia Państwowości Litwy - rocznicy koronacji króla Mendoga.

Następnie uczestniczyła w uroczystości złożenia wieńców i wiązanek przy pomniku upamiętniającym aresztowanie Sztabu Wileńskiego Armii Krajowej przez NKWD w Boguszach. Złożyła również wieniec przed Pomnikiem Katyńskim.

Po uroczystościach marszałek Senatu wraz z delegacją spotkała się w budynku litewskiego parlamentu z przewodniczącą Sejmu, a wieczorem przed powrotem do Warszawy, weźmie udział w obchodach Litewskiego Święta Pieśni. (PAP)

Z Wilna Edyta Roś (PAP)

ero/ kar/ agz/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Warszawa, 20.03.2024. Siedziba Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w Warszawie. PAP/Radek Pietruszka

    W tym tygodniu decyzja Lewicy ws. kandydata na szefa resortu nauki; najpewniejsi - Kulasek i Zioło-Pużuk

  • Fot. Przemysław Stanula/archiwum prywatne Przemysława Raczyka

    Poznań/ UAM otrzymał 35 tys. książek z Papieskiego Instytutu Studiów Kościelnych w Rzymie

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera