Rekordowa liczba wniosków w ramach unijnego programu Erasmus+ w 2023 r.

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Ponad 6 tys. wniosków w ramach unijnego programu Erasmus+ złożyli Polacy w mijającym roku. To o połowę więcej niż przed rokiem i o 130 procent wiecej niż w roku 2021. W ciągu dekady dofinansowanie projektów w ramach unijnego programu wyniosło ponad 7 mld zł - informuje Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji (FRSE).

Rok 2023 był w Polsce rekordowy pod względem liczby złożonych wniosków w ramach unijnego programu Erasmus+. Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji (FRSE) - realizująca ten program nad Wisłą - podaje, że w tym roku wpłynęło do niej łącznie ponad 6 tysięcy wniosków. W ubiegłym roku było ich o połowę mniej, wzrost w stosunku do 2021 r. wyniósł 130 procent. Łącznie w ciągu trzech ostatnich lat Polacy złożyli ponad 12 tys. wniosków.

Erasmus+ to program wspierający kraje członkowskie UE w dziedzinie edukacji, szkoleń, rozwoju młodzieży i sportu. Pomaga w realizacji międzynarodowych projektów służących podnoszeniu kompetencji. Wnioski mogą składać nie tylko instytucje edukacyjne, ale też organizacje młodzieżowe, instytucje publiczne, przedsiębiorstwa, centra badawcze albo organizacje sportowe. Zdaniem przedstawicieli FRSE rekordowa liczba złożonych wniosków pokazuje, że Polacy chcą się kształcić i rozwijać swoje kompetencje.

Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji jest od 2014 r. Narodową Agencją Programu Erazmus+. W latach 2014-2023 dofinansowała projekty w ramach Erasmus+ na kwotę ponad 7 mld zł, a skorzystało z nich łącznie ponad 830 tys. osób.

"Erasmus+ jest flagową inicjatywą Unii Europejskiej na rzecz wspierania współpracy między uczelniami z rożnych krajów i ułatwiania mobilności w celu zdobywania dalszego wykształcenia lub podejmowania pracy. W ramach tego programu w latach 2014-2023 zrealizowano prawie 21 tys. projektów, a kwota dofinasowania przekroczyła 1,6 mld euro. Otwieramy polską młodzież na świat, pomagamy im w zdobyciu nie tylko teoretycznego, ale także praktycznego wykształcenia, poznanie innych kultur i zdobycie cennych znajomości" – powiedział Dawid Solak, zastępca dyrektora generalnego FRSE.

Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji, zarządzająca projektami edukacyjnymi, kierowała poprzednikami programu Erasmus+. Obecnie jest również Narodową Agencją Europejskiego Korpusu Solidarności oraz odpowiada za udział Polski w światowych i europejskich mistrzostwach umiejętności WorldSkills i EuroSkills. Fundacja koordynuje też m.in. prace stworzonej dla nauczycieli platformy eTwinning i EPALE – elektronicznej platformy na rzecz uczenia się dorosłych w Europie.

Łączny budżet programu Erazmus+ na lata 2021–2027 wynosi 26,2 mld euro. Program kładzie silny nacisk na włączenie społeczne, transformację ekologiczną i cyfrową oraz promowanie uczestnictwa młodych ludzi w życiu demokratycznym.

Rozwój programu będzie miał kluczowe znaczenie dla planowanego do 2025 r. utworzenia Europejskiego Obszaru Edukacji, dzięki któremu Unia Europejska zamierza m.in. zapewnić wszystkim młodym ludziom dostęp do edukacji i szkoleń, umożliwić osobom uczącym się łatwe przemieszczanie się między systemami edukacji w różnych krajach, a także dać im możliwość znalezienia pracy w całej Europie.

"Liczby robią wrażenie. Do Fundacji wpłynęło już ponad 12 tys. wniosków w programie Erasmus+ w perspektywie 2021–2027. Prawie 3 tysiące instytucji korzysta z programu, w tym 1,5 tysiąca szkół, przedszkoli, ośrodków doskonalenia zawodowego dla młodzieży i dorosłych. Ponad pół miliarda euro zostało przeznaczone na dofinansowanie projektów, w tym 250 milionów euro na projekty w sektorze szkolnictwa wyższego. Prawie 5,8 tysięcy zagranicznych organizacji jest zaangażowanych w projekty z partnerami z Polski, w tym ponad 2,5 tysiąca organizacji spoza Unii Europejskiej" – podsumowuje Dawid Solak.

FRSE organizuje co roku spotkania informacyjne dla potencjalnych beneficjentów i opowiada w przystępny sposób o możliwościach zdobycia środków na międzynarodowe programy edukacyjne. Najbliższe odbędzie się 1 lutego na stadionie PGE Narodowy, udział w wydarzeniu jest bezpłatny. (PAP)

Nauka w Polsce

abu/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Źródło: PAP

    Na Politechnice Warszawskiej powstaje studencki bolid z całkowicie nową konstrukcją

  • 11.12.2023. PAP/Jakub Kaczmarczyk

    Poznań/Będzie konkurs na projekt przebudowy akademika Jowita

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera