Śląskie/ W Gliwicach odbyła się Ogólnopolska Konferencja Akademickich Biur Karier

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Perspektywa rozwoju Akademickich Biur Karier, współpraca z pracodawcami i sektorem prywatnym, wsparcie dla studentów i doktorantów - to tematy, które zostały poruszone podczas czwartkowej Ogólnopolskiej Konferencji Akademickich Biur Karier na Politechnice Śląskiej.

"Organizacja zrzesza biura karier działające przy szkołach wyższych. Tych biur karier jest około 200, a zatem jest to ogromna sieć instytucji współpracujących ze sobą. One dzięki utworzeniu przy konferencji rektorów akademickich szkół polskich mają możliwość spotykania się, wymiany doświadczeń, dobrych praktyk, a także dyskutowania nad bieżącymi problemami, które pojawiają się w związku z trudną sytuacją geopolityczną" - powiedział w rozmowie z PAP rektor Politechniki Śląskiej Arkadiusz Mężyk.

Głównym tematem tegorocznej Ogólnopolskiej Konferencji Akademickich Biur Karier byli uchodźcy z Ukrainy w sferach edukacyjnej, społecznej i zawodowej w Polsce.

"Współpraca ukraińsko-polska jest świetna. Daje dużo możliwości do rozwoju i do rozwijania nowych kompetencji. Można poznać nowe pomysły do realizacji projektów " - dr Natalia Bokla z Politechniki Lwowskiej. "Nasze teoretyczne opracowania, jakie mamy w Ukrainie, możemy realizować w praktyce w laboratoriach w Polsce" - dodała.

W programie konferencji znaleźli się również odbiorcy usług biur karier, którzy mieli okazję do wypowiedzenia się na temat swoich potrzeb i oczekiwań oraz dyskutowania na temat możliwości ich spełnienia w ramach funkcjonowania na uczelni.

"Erasmus+ to jest narzędzie finansowe do tego, żeby tworzyć programy, pomagać młodym ludziom budować te kompetencje przyszłości w środowisku międzynarodowym. Ogromny budżet 28 mld euro w perspektywie finansowej Komisji Europejskiej do 2027 r. dla całej Europy. Warto z tych pieniędzy korzystać i po to tu jesteśmy" - podkreślił Bartosz Stawiasz, Dyrektor Biura Współpracy z Regionami i Programu Erasmus+ Sport w Narodowej Agencji Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności.

Akademickie Biuro Karier jest otwarte dla wszystkich studentów oraz absolwentów. Organizacja ma na celu ułatwić pozyskanie umiejętności, które w przyszłości pomogą w znalezieniu pracy.

Konferencja o zasięgu ogólnopolskim, skierowana do pracowników uczelni, studentów, pracodawców oraz przedstawicieli instytucji otoczenia biznesu. Organizowana jest w celu monitorowania i podnoszenia jakości usług oferowanych przez uczelniane biura karier. Eksperci zwracają uwagę na specjalne potrzeby studentów i pracowników naukowych, w tym osób, które z uwagi na niekorzystną sytuację społeczną, wymagają szczególnego wsparcia.(PAP)

Nauka w Polsce, Julia Szymańska

jms/ mhr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Minister nauki D. Wieczorek z uczestnikami konkursu StRuNa 2024. Fot. mat. pars.

    Studenckie koła naukowe nagrodzone w 14. edycji konkursu StRuNa

  • 21.11.2024. Rektor Magdalena Stryja (C), przewodnicząca Uczelnianej Rady Samorządu Studenckiego Magdalena Antoniak (L) i zastępca przewodniczącej Uczelnianej Rady Samorządu Studenckiego Artur Rybacki (P) podczas konferencji prasowej na terenie Uczelni Biznesu i Nauk Stosowanych "Varsovia" w Warszawie, 21 bm. Spotkanie zostało zorganizowane w związku z protestem części studentów byłego Collegium Humanum, którzy nie otrzymali dyplomów ukończenia studiów. PAP/Rafał Guz

    Rektor Uczelni Varsovia, która powstała po Collegium Humanum: uczelnia działa prawidłowo, przechodzi naprawę

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera