Nauka dla Społeczeństwa

16.04.2024
PL EN
30.10.2023 aktualizacja 31.10.2023

Ceramiczne szachy AGH

Św. Barbara zamiast hetmana, Stanisław Staszic w roli króla, posągi górników i hutników jako gońce, akademiki Kapitol i Babilon jako wieże – to tylko wybrane figury szachowe, które opracowali studenci z Koła Naukowego Ceramiki Artystycznej Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Niecodzienny projekt zrealizowany w ramach Grantu Rektora AGH zakładał opracowanie zestawu szachowego, w którym wszystkie figury zostaną zastąpione elementami charakterystycznymi dla kampusu AGH. W unikatowym zestawie można odnaleźć miniaturową św. Barbarę, Stanisława Staszica, dinozaura, lokomotywę czy akademik z Miasteczka Studenckiego. Wydziały zaś reprezentowane są przez pionki, z których każdy trzyma w ręku tarczę z logo właściwym danej jednostce.

Efekt finalny, czyli zestaw ceramicznych szachów to pokłosie wielomiesięcznej pracy studentów zrzeszonych w Kole Naukowym Ceramiki Artystycznej - poinformowała uczelnia.

Ceramiczne szachy AGH - zamiast figur charakterystyczne elementy kampusu uczelni. Fot. KN Ceramiki Artystycznej.
Ceramiczne szachy AGH - zamiast figur charakterystyczne elementy kampusu uczelni. Fot. KN Ceramiki Artystycznej.

Pierwszym etapem było zaprojektowanie nowych figur, które zajmą miejsce tych tradycyjnych. Istotnym wsparciem dla twórców szachów był także student Szymon Zimniak z Wydziału Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska, który wykonał zdjęcia obiektów za pomocą drona, a następnie stworzył na ich podstawie modele 3D figur szachowych. Kolejny etap obejmował wydrukowanie modeli figur za pomocą drukarki filamentowej, a następnie wykonanie formy gipsowej każdej z figurek. Taki zabieg pozwolił uzyskać kształty z dobrze widocznymi detalami. Następnie figurki były odlewane, suszone, wypalane na biskwit, czyli twardy półfabrykat ceramiczny, szkliwione, malowane i ponownie wygrzewane.

"Przygotowanie form gipsowych dało nam możliwość wykonania w przyszłości większej ilości figurek o dużym stopniu powtarzalności" – wyjaśnia Urszula Mider z Koła Naukowego Ceramiki Artystycznej. - "Etap ten poza krokami stricte technologicznymi obejmował również dobór masy do odlewania. Konieczne było, aby charakteryzowała się ona dobrą wytrzymałością i aby po wypale pozostawała jasna. Uzyskanie jasnego czerepu, tj. skorupy ceramicznej, po wypale dało szersze pole możliwości do zdobienia, zarówno farbami podszkliwnymi, jak i szkliwami dekoracyjnymi".

Pomocą merytoryczną na etapie powstawania zestawu służyły także sekcja szachowa AZS AGH Kraków, Muzeum AGH oraz Biblioteka Główna AGH w Krakowie.

Projekt przewidywał również wykonanie pudełka na szachy, a jednocześnie planszy do gry. Obudowa jest drewniana, w środku wyłożona gąbką, natomiast pola do gry to czarno-biała mozaika. - "Czarne pola powstały z pojedynczych kwadratów wykonanych z masy zawierającej fusy z kawy. Masa zawierająca fusy z kawy, jest jednym z naszych osiągnieć z poprzedniej edycji Grantu Rektora 2022" – precyzują studenci. Po wypaleniu masa z fusów z kawy ma właściwości mechaniczne nie odbiegające w sposób znaczący od masy bez dodatku kawy. Masa po wypale jest lekka, co przekłada się na końcową wagę pudła. Szachy wraz z przewodnikiem po figurach są w pełni użytkowym zestawem.

Ceramiczne szachy AGH - zamiast figur charakterystyczne elementy kampusu uczelni. Fot. KN Ceramiki Artystycznej.
Ceramiczne szachy AGH - zamiast figur charakterystyczne elementy kampusu uczelni. Fot. KN Ceramiki Artystycznej.

Miłośnicy gry będą mogli rozegrać partię tym niecodziennym ceramicznym zestawem już 4 listopada w trakcie Międzynarodowego Turnieju „Nauka i Szachy” 2023 OPEN, który odbędzie się w gmachu głównym AGH (al. A. Mickiewicza 30) o godz. 10:00.

Nauka w Polsce

zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024