Nauka dla Społeczeństwa

22.02.2024
PL EN
26.10.2023 aktualizacja 26.10.2023

Poznaniacy wreszcie wiedzą, gdzie mieści się Ogród Dendrologiczny UPP

Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Poznaniacy wreszcie wiedzą, gdzie mieści się Ogród Dendrologiczny Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu (UPP), przestali też go już mylić z pobliskim ogrodem botanicznym należącym do Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza – cieszą się przedstawiciele tej pierwszej uczelni.

Zdaniem UPP w dużej mierze jest to efekt funkcjonowania na terenie ogrodu dendrologicznego sezonowego parku iluminacji.

Przez dwa lata Lumina Park odwiedziło ponad 200 tys. osób. W tym roku będzie można go odwiedzać od czwartkowego wieczora do 25 lutego. Wiodącym tematem instalacji jest tym razem botaniczna podróż dookoła świata wśród światła i dźwięku.

Ogród Dendrologiczny Wydziału Leśnego i Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu w 2025 r. będzie obchodził 100-lecie powstania. Miejsce to można zwiedzać nieodpłatnie przez cały rok.

Rzeczniczka uczelni Iwona Cieślik powiedziała PAP, że sezonowe udostępnienie w Ogrodzie Dendrologicznym UPP parku iluminacji to dla osób z Poznania i regionu możliwość aktywności na świeżym powietrzu w nieatrakcyjnym pogodowo okresie zimowym, w którym większość ogrodów bywa zamknięta.

Pracownicy uczelni przyznają, że to w dużej mierze za sprawą parku iluminacji poznaniacy wreszcie odkryli ogród dendrologiczny – i przestali go mylić z pobliskim, i należącym do innej uczelni, ogrodem botanicznym. Z dotychczasowych doświadczeń UPP wynika, że wielu gości parku iluminacji pojawia się w ogrodzie dendrologicznym ponownie po sezonie jesienno-zimowym i już za dnia. Osoby te chcą poznać jego ciekawą kolekcję drzew i krzewów, w tym największą w Europie kolekcję jeżyn.

Iwona Cieślik przyznała, że wynajem ogrodu dendrologicznego komercyjnemu podmiotowi prowadzącemu park iluminacji oznacza dla uczelni również korzyści finansowe. Środki te trafiają nie tylko na utrzymanie ogrodu, ale i na wciąż wyczekiwaną budowę jego siedziby. Obiekt ma powstać w przyszłym roku, zostanie oddany do użytku na 100-lecie ogrodu.

"Centrum edukacyjno-administracyjne ma pomieścić m.in. wielofunkcyjną salę edukacyjną i pomieszczenia biurowe. Znajdzie się tam również miejsce na ekspozycję zbiorów ogrodu. Nowy obiekt powstanie przy głównym wejściu do ogrodu od ulicy Warmińskiej” – powiedziała Iwona Cieślik.

Rzeczniczka zapewniła, że instalacja elementów składających się na park iluminacji nie ma negatywnego wpływu na będącą w stanie spoczynku w okresie zimowym roślinność.

"Instalacja iluminacji przygotowana jest zawsze z jak największą dbałością o przyrodę - kolekcje drzew i krzewów są dla uczelni najcenniejszych dobrem. Co do sposobu montażu instalacji, pracownicy ogrodu podejmują w tym zakresie ścisłą współpracę z wykonawcą projektu i każdorazowo nadzorują prace związane z instalacją oświetlenia" - powiedziała.

Po drugim sezonie parku iluminacji w ogrodzie dendrologicznym w mediach pojawiła się informacja, że ogród jest objęty ochroną konserwatora zabytków, w związku z tym wymagane jest zdobycie stosownych zgód na montaż iluminacji.

Rzeczniczka UPP powiedziała PAP, że zgodnie z opinią uczelnianego biura prawnego instalacja urządzeń iluminacyjnych w ogrodzie dendrologicznym, w części wpisanej do rejestru ochrony zabytków, nie wymaga pozwolenia konserwatora zabytków. Nie prowadzi ona bowiem do naruszenia substancji lub zasadniczej zmiany jego pierwotnego wyglądu.

Rzeczniczka przypomniała też, że w tym roku wejście na teren parku iluminacji odbywa się od strony ul. Warmińskiej. Obecnie trwa kompleksowa zmiana układu komunikacyjnego na terenie Kolegium Cieszkowskich UPP i trwają tam prace budowlane. Wjazd od ul. Wojska Polskiego został zamknięty do czasu zakończenia robót.

Głównym założeniem Ogrodu Dendrologicznego Wydziału Leśnego i Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu jest kolekcjonowanie drzew i krzewów dla celów dydaktycznych i naukowych, ze szczególnym uwzględnieniem gatunków dendroflory polskiej. Na 22 ha zgromadzono ponad 1 tys. gatunków. Są tu wszystkie gatunki rodzimych krzewów i drzew, wybrane gatunki egzotyczne oraz największa w Europie kolekcja jeżyn, która w roku 2007 uzyskała status Kolekcji Narodowej.(PAP)

Nauka w Polsce, Rafał Pogrzebny

rpo/ bar/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024