Uczelnie i instytucje

Poznaniacy wreszcie wiedzą, gdzie mieści się Ogród Dendrologiczny UPP

Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe

Poznaniacy wreszcie wiedzą, gdzie mieści się Ogród Dendrologiczny Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu (UPP), przestali też go już mylić z pobliskim ogrodem botanicznym należącym do Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza – cieszą się przedstawiciele tej pierwszej uczelni.

Zdaniem UPP w dużej mierze jest to efekt funkcjonowania na terenie ogrodu dendrologicznego sezonowego parku iluminacji.

Przez dwa lata Lumina Park odwiedziło ponad 200 tys. osób. W tym roku będzie można go odwiedzać od czwartkowego wieczora do 25 lutego. Wiodącym tematem instalacji jest tym razem botaniczna podróż dookoła świata wśród światła i dźwięku.

Ogród Dendrologiczny Wydziału Leśnego i Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu w 2025 r. będzie obchodził 100-lecie powstania. Miejsce to można zwiedzać nieodpłatnie przez cały rok.

Rzeczniczka uczelni Iwona Cieślik powiedziała PAP, że sezonowe udostępnienie w Ogrodzie Dendrologicznym UPP parku iluminacji to dla osób z Poznania i regionu możliwość aktywności na świeżym powietrzu w nieatrakcyjnym pogodowo okresie zimowym, w którym większość ogrodów bywa zamknięta.

Pracownicy uczelni przyznają, że to w dużej mierze za sprawą parku iluminacji poznaniacy wreszcie odkryli ogród dendrologiczny – i przestali go mylić z pobliskim, i należącym do innej uczelni, ogrodem botanicznym. Z dotychczasowych doświadczeń UPP wynika, że wielu gości parku iluminacji pojawia się w ogrodzie dendrologicznym ponownie po sezonie jesienno-zimowym i już za dnia. Osoby te chcą poznać jego ciekawą kolekcję drzew i krzewów, w tym największą w Europie kolekcję jeżyn.

Iwona Cieślik przyznała, że wynajem ogrodu dendrologicznego komercyjnemu podmiotowi prowadzącemu park iluminacji oznacza dla uczelni również korzyści finansowe. Środki te trafiają nie tylko na utrzymanie ogrodu, ale i na wciąż wyczekiwaną budowę jego siedziby. Obiekt ma powstać w przyszłym roku, zostanie oddany do użytku na 100-lecie ogrodu.

"Centrum edukacyjno-administracyjne ma pomieścić m.in. wielofunkcyjną salę edukacyjną i pomieszczenia biurowe. Znajdzie się tam również miejsce na ekspozycję zbiorów ogrodu. Nowy obiekt powstanie przy głównym wejściu do ogrodu od ulicy Warmińskiej” – powiedziała Iwona Cieślik.

Rzeczniczka zapewniła, że instalacja elementów składających się na park iluminacji nie ma negatywnego wpływu na będącą w stanie spoczynku w okresie zimowym roślinność.

"Instalacja iluminacji przygotowana jest zawsze z jak największą dbałością o przyrodę - kolekcje drzew i krzewów są dla uczelni najcenniejszych dobrem. Co do sposobu montażu instalacji, pracownicy ogrodu podejmują w tym zakresie ścisłą współpracę z wykonawcą projektu i każdorazowo nadzorują prace związane z instalacją oświetlenia" - powiedziała.

Po drugim sezonie parku iluminacji w ogrodzie dendrologicznym w mediach pojawiła się informacja, że ogród jest objęty ochroną konserwatora zabytków, w związku z tym wymagane jest zdobycie stosownych zgód na montaż iluminacji.

Rzeczniczka UPP powiedziała PAP, że zgodnie z opinią uczelnianego biura prawnego instalacja urządzeń iluminacyjnych w ogrodzie dendrologicznym, w części wpisanej do rejestru ochrony zabytków, nie wymaga pozwolenia konserwatora zabytków. Nie prowadzi ona bowiem do naruszenia substancji lub zasadniczej zmiany jego pierwotnego wyglądu.

Rzeczniczka przypomniała też, że w tym roku wejście na teren parku iluminacji odbywa się od strony ul. Warmińskiej. Obecnie trwa kompleksowa zmiana układu komunikacyjnego na terenie Kolegium Cieszkowskich UPP i trwają tam prace budowlane. Wjazd od ul. Wojska Polskiego został zamknięty do czasu zakończenia robót.

Głównym założeniem Ogrodu Dendrologicznego Wydziału Leśnego i Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu jest kolekcjonowanie drzew i krzewów dla celów dydaktycznych i naukowych, ze szczególnym uwzględnieniem gatunków dendroflory polskiej. Na 22 ha zgromadzono ponad 1 tys. gatunków. Są tu wszystkie gatunki rodzimych krzewów i drzew, wybrane gatunki egzotyczne oraz największa w Europie kolekcja jeżyn, która w roku 2007 uzyskała status Kolekcji Narodowej.(PAP)

Nauka w Polsce, Rafał Pogrzebny

rpo/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Narodowy Instytut Onkologii w Warszawie otrzyma 15 mln zł na rozwój badań klinicznych

  • 19.12.2024. Pokaz przygotowania i pieczenia pierniczków z mąki owadziej (świerszcz domowy, łac. Acheta domesticus) na Wydziale Biotechnologii i Hodowli Zwierząt, Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. PAP/Marcin Bielecki

    Szczecin/ Świąteczne pierniki z dodatkiem mąki ze świerszcza domowego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera