Nauka dla Społeczeństwa

03.03.2024
PL EN
12.10.2023 aktualizacja 12.10.2023

Śląskie/ Prawie 100 mln zł na budowę Śląskiego Centrum Onkologii i Hematologii Dziecięcej

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Wiceminister zdrowia Marcin Martyniak wręczył rektorowi Śląskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Tomaszowi Szczepańskiemu czek o wartości blisko 100 mln zł na budowę Śląskiego Centrum Onkologii i Hematologii Dziecięcej.

Podczas Inauguracji Roku Akademickiego 2023/2024 Śląskiego Uniwersytetu Medycznego rektor uczelni otrzymał od Ministerstwa Zdrowia czek w wysokości blisko 100 mln zł na budowę Śląskiego Centrum Onkologii i Hematologii Dziecięcej.

"Budowa Centrum Onkologii i Hematologii Dziecięcej jest priorytetową dla nas inwestycją, która pozwoli zadbać o zdrowie małych pacjentów z wykorzystaniem najnowszych technik i metod terapii leczenia nowotworów" - powiedział rektor SUM prof. Tomasz Szczepański. "Skuteczność leczenia chorych dzieci już znajduje się na poziomie wyników placówek funkcjonujących w Europie Zachodniej, ale ta inwestycja pozwoli nam się zrównać także pod względem nowoczesnej bazy klinicznej i wprowadzać innowacyjne terapie" - dodał.

W planach inwestycji jest powstanie unikalnego centrum klinicznego dedykowanego małym pacjentom onkologicznym i hematologicznym z województwa śląskiego oraz województw ościennych.

"Nowo powstały budynek wraz z całą infrastrukturą diagnostyczną, terapeutyczną i rehabilitacyjną pozwoli leczyć dzieci na najwyższym światowym poziomie" - podkreśliła w informacji prasowej rzeczniczka SUM Agata Pustułka.

Inwestycja ma znacząco wpłynąć na poprawę warunków, w których hospitalizowani są mali pacjenci. Pozwoli ona również na prawidłową realizację ich prawa do kontaktu z rodzicami i opiekunami prawnymi. Umożliwi to stworzenie godnych warunków dla rodziców przebywających z dziećmi w trakcie hospitalizacji.

Rzeczniczka podkreśliła, że projekt wpłynie m.in. na: poprawę profilaktyki, wczesnego wykrywania, diagnostyki i leczenia chorób nowotworowych u dzieci, rozwój systemu opieki zdrowotnej w onkologii oraz poprawę edukacji zdrowotnej, promocji zdrowia i profilaktyki.

Zakończenie inwestycji zaplanowano do końca 2025 roku.(PAP)

Nauka w Polsce, Julia Szymańska

jms/ mhr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024