Śląskie/ SUM przyznał prof. Alberto Orfao tytuł Doctora Honoris Causa

Źródło:  Śląski Uniwersytet Medyczny
Źródło: Śląski Uniwersytet Medyczny

W środę Śląski Uniwersytet Medyczny przyznał tytuł Doctora Honoris Causa profesorowi Alberto Orfao. Profesor od lat zajmuje się cytometrią przepływową w diagnostyce nowotworów krwi.

"Profesor Orfao to nie tylko wybitny naukowiec o imponującym dorobku, ale od lat przyjaciel. Zawsze możemy liczyć na jego pomoc i np. konsultację pacjentów. Jestem dumny, że prof. Orfao otrzymał dziś tytuł Doctora Honoris Causa. To nobilitacja dla naszej Uczelni" – podkreślił w informacji prasowej prof. Tomasz Szczepański, rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Profesor Alberto Orfao jest absolwentem Uniwersytetu w Salamance i Lizbonie. Uzyskał również stopień doktora. Obecnie jako immunolog jest profesorem zwyczajnym i wicedyrektorem Centrum Badań nad Rakiem. Profesor od lat zajmuje się również cytometrią przepływową w diagnostyce nowotworów krwi. Pełni Jest dyrektorem Działu Cytometrii i Sortowania Komórek Uniwersytetu w Salamance od 1989 roku.

Podczas ceremonii przyznawania tytułu prof. Orfao mówił o tym jak niezwykle ważne jest inwestowanie w naukę. "Najlepszymi uniwersytetami są właśnie te, które przeznaczają najwięcej środków na rozwój nauki. Badania naukowe prowadzone na uczelniach są najlepszą inwestycją w przyszłość. To właśnie uniwersytety w XXI wieku powinny być najważniejszymi centrami badań" - stwierdził prof. Orfao, cytowany w notatce prasowej.

Profesor może się pochwalić swoimi licznymi osiągnięciami - ponad 1200 publikacji i 90 projektów badawczych, w tym 10 w ramach funduszy europejskich. Jest również współtwórcą 70 patentów, z których 65 zostało wykorzystanych przez przemysł, przyczyniając się do rozwoju diagnostyki wykorzystującej przepływową cytometrię.

Profesor Alberto Orfao pełni funkcję członka wielu międzynarodowych towarzystw naukowych, w których pełnił liczne funkcje. Był między innymi prezesem Iberyjskiego Towarzystwa Cytometrii (1995-1999), przewodniczącym Komitetu Standaryzacyjnego Klinicznej Cytometrii Przepływowej Międzynarodowego Towarzystwa Chemii Klinicznej (1994-1997). Obecnie jest członkiem Europejskiej Grupy ds. Immunologicznej Charakterystyki Białaczek.

Otrzymał liczne nagrody i wyróżnienia, a wśród niech znalazła się prestiżowa nagroda Berenda Howena przyznawana przez Międzynarodowe Towarzystwo Hematologicznej Diagnostyki Laboratoryjnej (2009) oraz nagroda Wallace Centre przyznawana przez Międzynarodowe Towarzystwo Klinicznej Cytometrii Diagnostycznej (2001).

Profesor założył i współprzewodniczył konsorcjum badawcze EuroFlow - cytometrii przepływowej dla szybkiej i czułej diagnostyki oraz prognostyki klasyfikacji nowotworów układu krwiotwórczego. W pracach tego konsorcjum od 2006 uczestniczy Katedra Pediatrii, Hematologii i Onkologii Dziecięcej Wydziału Nauk Medycznych w Zabrzu SUM. Efektem tej współpracy są wspólne projekty i publikacje.

Szkolenie doktoranckie pod opieką profesora Alberto Orfao przebyli Łukasz Sędek, Alicja Sonsala i Jan Kulis.(PAP)

Julia Szymańska

jms/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Na zdjęciu dr hab. n. med. Andrzej Wojtyła. PAP/Tomasz Wojtasik. 12.06.2023

    Kalisz/ Andrzej Wojtyła ponownie rektorem Uniwersytetu Kaliskiego

  • Przemyśl, 28.10.2023. PAP/Darek Delmanowicz

    Zmarł geograf prof. Grzegorz Węcławowicz

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera