Nauka dla Społeczeństwa

25.04.2024
PL EN
09.10.2023 aktualizacja 09.10.2023

Prezydent na Śląskim Uniwersytecie Medycznym: medycyna to najszlachetniejsza ze wszystkich nauk

09.10.2023. Prezydent RP Andrzej Duda przemawia podczas uroczystej inauguracji roku akademickiego 2023/2024 Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, 9 bm. w międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. PAP/Zbigniew Meissner 09.10.2023. Prezydent RP Andrzej Duda przemawia podczas uroczystej inauguracji roku akademickiego 2023/2024 Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, 9 bm. w międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. PAP/Zbigniew Meissner

Prezydent Andrzej Duda, który w poniedziałek wziął udział w inauguracji roku akademickiego 2023/2024 Śląskiego Uniwersytetu Medycznego podkreślił, że "medycyna to najszlachetniejsza ze wszystkich nauk".

W Międzynarodowym Centrum Kongresowym w poniedziałek odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego 2023/2024 Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Jest to również obchody jubileuszu 75-lecia powstania uczelni. W tym roku naukę rozpoczyna ok. 10 tys. studentów, w tym ponad 2 tys. na pierwszym roku.

"Zdaniem Hipokratesa medycyna to najszlachetniejsza ze wszystkich nauk. Trudno się z tym nie zgodzić, zważywszy, że dziedzina ta wymaga ogromnej pracy i poświęceń w imię ochrony dóbr najcenniejszych: życia, zdrowia, wolności od cierpienia, spełnienia w życiu osobistym i zawodowym nieograniczonym chorobą lub niepełnosprawnością. Dlatego cechą państwa prawdziwie nowoczesnego jest obecnie rozbudowana polityka społeczna, obejmująca też szeroko pojętą problematykę ochrony zdrowia i profilaktyki zdrowotnej, ale rzecz w tym, by nie było to tylko pięknie brzmiące hasło" - wskazał prezydent zwracając się do uczestników uroczystości.

"W 2015 r. wydatki publiczne na służbę zdrowia wynosiły prawie 80 mld zł, w 2023 r. to już jest 165 mld zł, co oznacza ponad dwukrotny wzrost" - podał.

"Źródłem osobistej satysfakcji jest dla mnie uchwalenie szeregu ustaw dotyczących wykorzystania tych środków. Inicjatywy legislacyjne przygotowane dzięki współpracy ze znakomitymi ekspertami z Rady ds. Ochrony Zdrowia przy Prezydencie RP to m.in. ustawy o narodowej strategii onkologicznej i o Funduszu Medycznym" - powiedział Andrzej Duda.

Jak dodał, przed rokiem w Katowicach miał przyjemność uczestniczyć w ogłoszeniu wyników konkursu na dofinansowanie z Funduszu Medycznego wybranych strategicznych placówek pediatrycznych. "Ufam, że środki te w wysokości nad 3 mld zł umożliwią skrócenie czasu oczekiwania na diagnozę, szybkie rozpoczęcie leczenia, wdrożenie zaawansowanych form terapii, zakup nowoczesnego sprzętu diagnostycznego i poprawę warunków pobytu dzieci ich opiekunów w szpitalach" - zaznaczył prezydent.

Wspomniał też o ustawie, na mocy której powstaną Centra Zdrowia 75 plus. "To - ufam - fundament zupełnie nowej racjonalnej i skutecznej opieki zdrowotnej dla tej procentowo coraz liczniejszej grupy wiekowej. Musimy przecież pamiętać, że choć często mówimy, że najważniejsi są ci najmłodsi pacjenci, czyli następne pokolenia Polaków, to obok nich mamy także tych, którzy przygotowują ich do życia, tych, którzy ich w to życie wprowadzają, czyli ich rodziców, dziadków, seniorów" - wskazał Duda.

Jak mówił, zasada solidarności społecznej to również wspieranie tych, którzy nie zawsze mogą udźwignąć swój los, zwłaszcza jeśli są dotknięci relatywnie większymi obciążeniami ekonomicznymi. "Ufam, że przepisy o refundacji leków dla ciężarnych oraz osób poniżej 18. i powyżej 65. roku życia przełożą się na poprawę statystyk opisujących stan zdrowia tych grupy" - powiedział Andrzej Duda.

Podczas uroczystej inauguracji wystąpił również rektor Uniwersytetu Medycznego prof. dr n. med. Tomasz Szczepański, który podkreślił, że uczelnia się cały czas rozwija. Od października zaczęła działać nowa filia SUM w Bielsku-Białej. "Na kierunek lekarski w Bielsku-Białej przyjęliśmy 75 studentów. Czeka na nich doskonale wyposażona siedziba w zielonej dzielnicy miasta" - powiedział rektor.

Jak zaznaczył, jednym z kluczowych wydarzeń w historii uczelni było przyznanie Katowicom tytułu Europejskiego Miasta Nauki 2024. Tym prestiżowym wyróżnieniem, nadawanym przez stowarzyszenie EuroScience, po raz pierwszy uhonorowano polskie miasto akademickie. Decyzja o wyborze Katowic została ogłoszona w grudniu 2021 r. Miasto Katowice zgłosiło swoją kandydaturę w 2021 r. razem z Uniwersytetem Śląskim, a starania wsparły inne katowickie uczelnie. Pod dokumentem powołującym Konsorcjum podpis złożyło 22 grudnia 2021 r. siedmiu rektorów uczelni śląskich, w tym Śląskiego Uniwersytety Medycznego w Katowicach.

"Jako Śląski Uniwersytet Medyczny niezwykle aktywnie włączamy się w działania konsorcjum" - podkreślił rektor. "Konsorcjum już podjęło działania, by nauka jeszcze bardziej niż dotąd służyła mieszkańcom województwa" - dodał.

W inauguracji udział wziął również podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Marcin Martyniuk, który podkreślił, że dydaktyka jest jednym z najważniejszych obszarów budowania sektora ochrony zdrowia. "Istnieją również inne obszary, które powinny być traktowane jako priorytet (...) Pierwszy konkurs z funduszu medycznego został dedykowany wsparciu pediatrii. Jednym z beneficjentów w rekordowej 3 miliardowej alokacji jest Kliniczny Szpital Pediatryczny podległy Śląskiemu Uniwersytetowi Medycznemu, Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka, który niemal za 170 mln zł ma dokonać kompleksowej rozbudowy i modernizacji" - dodał na koniec podsekretarz stanu.(PAP)

Autorki: Julia Szymańska, Danuta Starzyńska-Rosiecka

jms/ dsr/ par/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024