IMGW: rok 2023 przyniósł już trzy rekordy w polskiej meteorologii

16.07.2023. PAP/Darek Delmanowicz
16.07.2023. PAP/Darek Delmanowicz

O trzech rekordach temperatury w 2023 roku donosi Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Rekordowo ciepło było w styczniu, wrześniu i październiku. Meteorolodzy nie wahają się użyć określenia "szalony 2023".

"Szalony 2023 rok to już trzy najważniejsze rekordy w polskiej meteorologii: najwyższa temperatura w styczniu, najcieplejszy wrzesień, najwyższa temperatura w październiku" - tweeta tej treści zamieśćił w mediach społecznościowych Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Pierwszy rekord 2023 odnotowano już w pierwszych godzinach tego roku. W Głuchołazach (Opolskie) 1 stycznia po godzinie 3 nad ranem termometry wskazywały 18,7 stopnia Celsjusza. Rekord ciepła w ciągu dnia został pobity w Warszawie, gdzie po południu na Okęciu temperatura wyniosła 18,9 stopnia.

"Do tej pory rekord ciepła w styczniu należał do miejscowości Pszenno na Dolnym Śląsku, gdzie w 1999 roku odnotowano 18,6 stopnia na plusie. Dzisiaj na Okęciu mieliśmy 18,9 stopnia, więc mamy już nowy rekord jeżeli chodzi o temperaturę maksymalną w styczniu" - powiedziała wówczas PAP Anna Woźniak z IMGW-PIB.

Pod koniec września rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski poinformował, że synoptycy zweryfikowali dane z ponad 100 lat, czyli od początku XX wieku. "We wrześniu wartość średniej temperatury jest o 3,6 stopnia Celsjusza wyższa od normy" - dodał rzecznik IMGW. Na koniec miesiąca okazało się, że miesiąc był najcieplejszy w historii pomiarów.

W ostatni wtorek w Legnicy (Dolnośląskie) termometry pokazały 29,2 stopnia Celsjusza. Tym samym został pobity rekord temperatury dla października w Polsce z 1966 r. Po godz. 13 IMGW podał, że termometry pokazały w tym mieście 29,2 stopnia Celsjusza. "Mamy rekord temperatury dla października w Polsce pobity z 1966 roku" – napisał Instytut na platformie X.(PAP)

Autor: Luiza Łuniewska

lui/ apiech/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Badanie: mniej Polaków obawia się zmian klimatycznych

  • Fot. Archiwum prywatne dra Jędrzeja Majewskiego

    Polskie badania śladów dawnych tsunami zwiększają wiedzę o geozagrożeniach

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera