Nauka dla Społeczeństwa

11.12.2023
PL EN
22.09.2023 aktualizacja 22.09.2023

Lek przeciwnowotworowy chroni płuca przed covidem

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Jak wskazują wyniki badań na myszach, lek przeciwnowotworowy fenoksodiol (phenoxodiol, idronoxil) może odegrać ważną rolę w ograniczaniu szkodliwego działania Covid-19 na płuca - informuje „Nature Communications”.

Reakcja zapalna organizmu pozwala kontrolować infekcję wywołaną na przykład przez powodującego COVID-19 wirusa SARS-CoV-2. Jeśli jednak stan zapalny wymknie się spod kontroli, skutki mogą być śmiertelne. Ciężka reakcja hiperzapalna prowadzi do zespołu ostrej niewydolności oddechowej (ARDS) i niewydolności narządów. Ograniczenie tej reakcji zapalnej może pomóc w ratowaniu życia.

Zespół naukowców z Hudson Institute of Medical Research (Australia), kierowany przez profesora Michaela Gantiera ustalił, że fenoksodiol, pierwotnie opracowany do leczenia nowotworów, może zmniejszyć stan zapalny będący reakcją na Covid-19.

„Na początku pandemii COVID-19 zdaliśmy sobie sprawę, że niekontrolowane zapalenie jest jednym z głównych zagrażających życiu aspektów infekcji, ale nie wiedzieliśmy dokładnie, jak to zapalenie wystąpiło” – wskazał prof. Gantier.

„Walcząc z infekcją wywołaną przez SARS-CoV-2, nasz układ odpornościowy może czasami działać na najwyższych obrotach – bez hamulców. Problem polega na tym, że zbyt wczesne blokowanie odpowiedzi immunologicznej może pomóc wirusowi w lepszej replikacji i wyrządzić więcej szkód. Wykazaliśmy teraz, że ukierunkowanie terapeutyczne na pojedyncze białko, aktywowane przez kilka szlaków zapalnych, może pomóc w ograniczeniu groźnego stanu zapalnego, bez zwiększania replikacji wirusa w płucach” – zaznaczył naukowiec.

„To doprowadziło nas do odkrycia, że fenoksodiol, podany 3 dni po zakażeniu, może zmniejszyć stan zapalny wynikający z zakażenia SARS-CoV-2 w przedklinicznym modelu ciężkiej choroby. Innymi słowy, możemy pozwolić, aby reakcja zapalna organizmu zadziałała, nie posuwając się za daleko – przywróciliśmy hamulec” - opisał badacz.

Praca przedkliniczna na myszach, którą prowadziła doktorantka Tomalika Ullah, była prowadzona równolegle z wczesnym badaniem klinicznym z udziałem pacjentów z umiarkowanym SARS-CoV-2 w 2021 r., które wykazało, że fenoksodiol jest bezpieczny w kontekście tej choroby.

Profesor Gantier uważa, że fenoksodiol lub jego potencjalne pochodne można zastosować w leczeniu wirusowego zapalenia płuc wywołanego przez nowe wirusy. Mógłby okazać się właśnie tym lekarstwem, którego lekarze i chorzy tak bardzo potrzebowali podczas pandemii. Szpitale nie był wówczas przygotowane do leczenia tak wielu pacjentów z niewydolnością oddechową i brakowało leków które leczyłyby ją przyczynowo.

Australijscy naukowcy wraz ze współpracownikami z równo ze środowisk akademickich, jak i przemysłowych opracowują obecnie pochodne fenoksodiolu o wzmocnionym działaniu przeciwzapalnym, wykorzystując rządowe wsparcie finansowe w wysokości 1,45 mln dolarów australijskich.

Więcej informacji w artykule źródłowym. (PAP)

Paweł Wernicki

pmw/ bar/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023