Uczelnie i instytucje

Szczecin/ Rozpoczęto budowę kompleksu kliniczno-dydaktyczno-badawczego Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Budowę kompleksu kliniczno-dydaktyczno-badawczego Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie rozpoczęto oficjalnie we wtorek. Ma być gotowy w pierwszej połowie 2026 r.

Rektor Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie prof. Bogusław Machaliński wyjaśnił we wtorek podczas konferencji prasowej, że zadanie obejmuje wybudowanie kompleksu o powierzchni blisko 50 tys. metrów kwadratowych. Ma się tam znaleźć Collegium Pharmaceuticum, Centrum Medycyny Translacyjnej, czternaście jednostek organizacyjnych, zaplecze dla poradni i bioinformatyki onkologicznej.

"Ta inwestycja absolutnie odmieni nie tylko oblicze Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, ale także infrastrukturę i rzeczywistość medycyny w Szczecinie, w regionie, w tej części kraju i w tej części Europy" – powiedział prof. Machaliński.

Wyraził przekonanie, że zespoły naukowo-badawcze, dydaktyczne i lekarze – profesjonaliści medyczni uczelni, "mając do dyspozycji tak wspaniałe, ultranowoczesne warunki, zapewnią nie tylko kształcenie nowych kadr, nie tylko jeszcze lepsze warunki pracy naukowo-badawczej, ale przede wszystkim poprawią opiekę nad człowiekiem chorym, nad pacjentem".

Dodał, że tak dużej inwestycji nie było jeszcze w historii uniwersytetu. "Ze wszystkimi dodatkowymi inwestycjami to ponad 1,5 mld zł. To milowy krok, który już wkrótce zupełnie zmieni medycynę w tej części Europy" – mówił rektor. Inwestycja otrzymała dofinansowanie z budżetu państwa.

Kompleks w formule "zaprojektuj i wybuduj" zrealizuje konsorcjum firm z Korporacją Budowlaną DORACO jako liderem i PORR w charakterze partnera. Inwestycja, która powstanie naprzeciwko szpitala klinicznego PUM nr 1 przy ul. Unii Lubelskiej ma być oddana do użytku w pierwszej połowie 2026 r.(PAP)

emb/ mrr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Rejestracja na 20. Lubelski Festiwal Nauki – od środy

  • Na zdjęciu dr hab. n. med. Andrzej Wojtyła. PAP/Tomasz Wojtasik. 12.06.2023

    Kalisz/ Andrzej Wojtyła ponownie rektorem Uniwersytetu Kaliskiego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera