Uczelnie i instytucje

Szczecin/ Prof. Leszek Domański nowym rektorem Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego

08.03.2021. Pomorski Uniwersytet Medyczny przy ul. Rybackiej 1 w Szczecinie. PAP/Marcin Bielecki
08.03.2021. Pomorski Uniwersytet Medyczny przy ul. Rybackiej 1 w Szczecinie. PAP/Marcin Bielecki

Prof. Leszek Domański będzie nowym rektorem Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. W piątek na to stanowisko wybrało go Uczelniane Kolegium Elektorów. Czteroletnią kadencję rozpocznie we wrześniu.

Prof. Leszek Domański kadencję rozpocznie 1 września 2024 r., potrwa ona do 31 sierpnia 2028 r. O decyzji Uczelnianego Kolegium Elektorów w piątek w mediach społecznościowych poinformował Pomorski Uniwersytet Medyczny.

Rektor-elekt PUM był jedynym kandydatem na to stanowisko, uzyskał 183 głosy poparcia na łącznie 271 oddanych głosów. Na stanowisku rektora PUM zastąpi prof. Bogusława Machlińskiego, który tę funkcję pełni od 2016 r.

Prof. Domański jest absolwentem Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu w Rostocku. W 1991 r. rozpoczął pracę w Klinice Chorób Wewnętrznych, a następnie Klinice Chorób Wewnętrznych, Nefrologii i Transplantologii PUM w Szczecinie.

W 1993 r. uzyskał specjalizację pierwszego stopnia z chorób wewnętrznych, a w 1997 r. stopień doktora nauk medycznych - za pracę pt. "Stężenie kortyzonu we krwi i reakcje wolnorodnikowe u osób z ostrą niewydolnością wieńcową i świeżym zawałem serca".

W 1999 r. uzyskał specjalizację drugiego stopnia z chorób wewnętrznych. Trzy lata później uzyskał specjalizację z nefrologii, a w 2005 r. - specjalizację z transplantologii klinicznej.

Stopień doktora habilitowanego otrzymał w 2007 r., broniąc pracę pt. "Ocena uszkodzenia niedokrwienno-reperfuzyjnego w przeszczepionej nerce na podstawie wybranych wskaźników metabolizmu puryn i aktywności układu antyoksydacyjnego."

Tytuł profesora uzyskał w 2011 roku. W 2013 przyczynił się do stworzenia na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym programu nauczania medycyny - ASKLEPIOS, opartego o współpracę z niemieckimi szpitalami w Schwedt, Pasewalku i Brandenburgu. Od 2020 r. specjalista medycyny sportowej.

Przez trzy kadencje, w latach 2012-2016, 2016-2020 i 2020-2021, pełnił funkcje dziekana Wydziału Medycyny i Stomatologii (wcześniej Wydziału Lekarskiego z Odziałem Nauczania w Języku Angielskim).(PAP)

misz/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Prof. Paweł Rowiński. PAP/Leszek Szymański 01.12.2016

    Prof. Rowiński: misję w ALLEA postrzegam jako tworzenie pomostu między Wschodem a Zachodem

  • Fot. Adobe Stock

    Polsko-Niemiecka Nagroda Naukowa COPERNICUS 2024 - za badania w dziedzinie astrofizyki

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera