Nowe leczenie udaru mózgu

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Naukowcy z University of Tennesse (UTHSC) są bliscy opracowania nowego sposobu leczenia udaru niedokrwiennego mózgu, jednej z głównych przyczyn zgonów osób dorosłych na całym świecie – poinformowali przedstawiciele tej instytucji.

Udary niedokrwienne stanowią około 87 proc. wszystkich przypadków ostrego udaru mózgu. Obecne metody leczenia to dożylna terapia trombolityczna (podawanie leków rozpuszczających zakrzepy) oraz mechaniczna trombektomia (dotarcie cewnikiem do wnętrza tętnicy mózgowej, zlokalizowaniu skrzepliny poudarowej i usunięcie jej). Obie metody trzeba zastosować możliwie szybko i wiążą się one z potencjalnym ryzykiem. Nie u każdego można je zastosować, a ci, którzy zostaną poddani leczeniu i przeżyją, mogą pozostać z trwałą niepełnosprawnością z powodu uszkodzenia neuronów. spowodowanego udarem.

Zespół prof. Jianxionga Jianga z UTHSC pracuje nad nowymi antagonistami receptora prostaglandyny EP2, które miałyby przeciwdziałać stanowi zapalnemu układu nerwowego wywołanemu niedokrwieniem mózgu.

Poprzednie prace prowadzone na modelach zwierzęcych przez dr Lexiao Li, stażystę ze stopniem doktora w laboratorium prof. Jianga, potwierdziły możliwość wykorzystania substancji działających na EP2. Zdaniem badaczy to potencjalnie skuteczniejsze i bezpieczniejsze leczenie mogłoby zmniejszyć stan zapalny i zapewnić ochronę neuronów po udarze niedokrwiennym. Zwłaszcza szersze byłoby okno terapeutyczne – czyli dałoby się pomóc pacjentom, w przypadku których za późno na obecnie stosowane terapie. Nowe metody powinny również ograniczyć długotrwałą niepełnosprawność.

„W mojej rodzinie występowała ta choroba. Mój ojciec i moja babcia przed śmiercią przeszli udar niedokrwienny mózgu, co stanowiło dla mnie motywację do opracowania nowego leku na tę chorobę” – powiedział prof. Jiang.(PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    USA/ Badania: Hollywoodzkie filmy ignorują kryzys klimatyczny

  • 29.05.2024 EPA/HARISH TYAGI

    Indie/ Rekordowa temperatura 52,3 stopnia C zarejestrowana w New Delhi

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera