Nauka dla Społeczeństwa

29.11.2023
PL EN
16.05.2023 aktualizacja 16.05.2023

Zielona Góra/ W piątek IV Mistrzostwa Polski w Szyciu Chirurgicznym

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

W Zielonej Górze w piątek (19 maja br.) po raz czwarty odbędą się Mistrzostwa Polski w Szyciu Chirurgicznym Studentów Medycyny, a następnego dnia towarzyszące im Ogólnopolskie Forum Kół Naukowych – poinformowała rzeczniczka Uniwersytetu Zielonogórskiego Ewa Sapeńko.

W zawodach wezmą udział 4-osobowe zespoły, reprezentujące uczelnie medyczne, koła i stowarzyszenia studenckie z całego kraju, które sprawdzą się m.in. w szyciu skóry, tkanki podskórnej oraz zespalaniu przewodu pokarmowego. Nadal trwają zgłoszenia, a maksymalna liczba drużyn została określona na 20.

Rzeczniczka wyjaśniła, że celem mistrzostw jest podniesienie wiedzy na temat technik szycia chirurgicznego oraz integracja środowisk studenckich z całego kraju.

Zmagania podzielone będą na część teoretyczną i praktyczną. W pierwszej z nich przeprowadzone zostaną wykłady, które przygotują uczestników pod względem merytorycznym do zawodów. Druga będzie polegać na sprawdzeniu zdobytych umiejętności w zakresie szycia chirurgicznego.

W czasie konkursu studenci będą wykonywać szwy na nóżkach i jelitach wieprzowych mając na to określony czas. Po jego upływie jury oceni wykonane zadania przyznając punkty za umiejętność, poprawność, staranność oraz precyzję wykonania zadania.

Organizatorami wydarzenia w hotelu Grape Town w Zielonej Górze są: Collegium Medicum Uniwersytetu Zielonogórskiego i Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

Mistrzostwa w szyciu chirurgicznym zaplanowano na piątkowe popołudnie, a następnego dnia (20 maja br.) odbędzie się Ogólnopolskie Forum Kół Naukowych, podczas którego zostaną także ogłoszone wyniki piątkowej rywalizacji. (PAP)

autor: Marcin Rynkiewicz

mmd/ bar/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023