Zielona Góra/ W piątek IV Mistrzostwa Polski w Szyciu Chirurgicznym

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

W Zielonej Górze w piątek (19 maja br.) po raz czwarty odbędą się Mistrzostwa Polski w Szyciu Chirurgicznym Studentów Medycyny, a następnego dnia towarzyszące im Ogólnopolskie Forum Kół Naukowych – poinformowała rzeczniczka Uniwersytetu Zielonogórskiego Ewa Sapeńko.

W zawodach wezmą udział 4-osobowe zespoły, reprezentujące uczelnie medyczne, koła i stowarzyszenia studenckie z całego kraju, które sprawdzą się m.in. w szyciu skóry, tkanki podskórnej oraz zespalaniu przewodu pokarmowego. Nadal trwają zgłoszenia, a maksymalna liczba drużyn została określona na 20.

Rzeczniczka wyjaśniła, że celem mistrzostw jest podniesienie wiedzy na temat technik szycia chirurgicznego oraz integracja środowisk studenckich z całego kraju.

Zmagania podzielone będą na część teoretyczną i praktyczną. W pierwszej z nich przeprowadzone zostaną wykłady, które przygotują uczestników pod względem merytorycznym do zawodów. Druga będzie polegać na sprawdzeniu zdobytych umiejętności w zakresie szycia chirurgicznego.

W czasie konkursu studenci będą wykonywać szwy na nóżkach i jelitach wieprzowych mając na to określony czas. Po jego upływie jury oceni wykonane zadania przyznając punkty za umiejętność, poprawność, staranność oraz precyzję wykonania zadania.

Organizatorami wydarzenia w hotelu Grape Town w Zielonej Górze są: Collegium Medicum Uniwersytetu Zielonogórskiego i Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

Mistrzostwa w szyciu chirurgicznym zaplanowano na piątkowe popołudnie, a następnego dnia (20 maja br.) odbędzie się Ogólnopolskie Forum Kół Naukowych, podczas którego zostaną także ogłoszone wyniki piątkowej rywalizacji. (PAP)

autor: Marcin Rynkiewicz

mmd/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  •  Warszawa, 19.02.2025. Semiotyk, dyrektor MHP dr hab. Marcin Napiórkowski (L), historyk kultury dr Ada Arendt (P), historyk i ekolog prof. Adam Izdebski (2L), aktywistka ekologiczna Zuzanna Karcz (2P) podczas debaty: "Jakiej historii potrzebujemy na uniwersytecie, w szkole i w muzeach, żeby budować społeczeństwo zdolne sprostać wyzwaniom klimatycznym?", 19 bm. w Muzeum Histoprii Polski w Warszawie. (ad) PAP/Radek Pietruszka

    Debata w Muzeum Historii Polski: Po co uczyć historii w czasie katastrofy klimatycznej?

  • 19.02.2025. Inauguracja projektów Teaming for Excellence w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, 19 bm. Teaming for Excellence finansowane są przez Unię Europejską w ramach programu Horyzont Europa na rzecz badań i innowacji. (amb) PAP/Tomasz Gzell

    Warszawa/ Zainaugurowano trzy polskie projekty Teaming for Excellence

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera