Wysokotłuszczowa dieta matki sprzyja upodobaniu do słonego smaku u dziecka

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Wysokotłuszczowa dieta matki podczas ciąży oraz karmienie w taki sposób noworodka sprzyja zamiłowaniu do słonych potraw u potomstwa w późniejszym okresie życia – wykazały badania na szczurach, o których informuje pismo „Scientific Reports”.

Mocno wpływająca na metabolizm dieta wysokotłuszczowa może prowadzić do otyłości, cukrzycy, przewlekłej choroby wątroby, a nawet nowotworów. Nowe badania naukowców z Tokyo Medical and Dental University (TMDU) wykazały, że spożywanie dużych ilości tłuszczu w czasie ciąży wpływa na preferencje smakowe i metabolizm potomstwa.

Zwykle dieta rodziców i mieszkających z nimi dzieci jest taka sama. Jeśli matka sama lubi zjeść tłusto, podobnie karmi swoje dzieci.

Japońscy naukowcy wykorzystali szczurzy model do zbadania wpływu diety wysokotłuszczowej na preferencje smakowe dwóch pokoleń zwierząt (ciężarnej matki i noworodków). Samice w ciąży i karmiące były na diecie wysokotłuszczowej, podczas gdy grupa kontrolna - na diecie standardowej. Kiedy szczurzyce przestały karmić potomstwo mlekiem, młode matek karmionych w czasie ciąży dietą wysokotłuszczową otrzymywały pożywienie wysokotłuszczowe, a karmionych standardową dietą - standardowe.

Młode szczury z grupy na diecie wysokotłuszczowej przybrały na wadze i zużywały więcej energii niż zwierzęta na standardowej diecie.

„Zastanawialiśmy się, czy różne diety wpłynęły na preferencje smakowe szczurów" - powiedział Takashi Ono, starszy autor. Jak wiadomo, jeśli coś smakuje dobrze, mózgowe obwody nagrody są aktywowane i zwykle je się tego więcej.

Naukowcy przetestowali preferencje zwierząt dla pięciu podstawowych smaków: gorzkiego, kwaśnego, słonego, słodkiego oraz umami. Do klatki szczurów wkładano dwie butelki – jedną zawierającą wodę, a drugą wodę smakową. Potomstwo karmione w czasie ciąży i we wczesnym okresie życia dietą wysokotłuszczową wolało słony pokarm, natomiast nie wykazywało żadnych szczególnych preferencji dla innych smaków w porównaniu z grupą o standardowej diecie.

Naukowcy zbadali poziomy białek biorących udział w odczuwaniu słonego smaku. „Ekspresja białka i genu AT1 wzrosła w kubkach smakowych potomstwa płci żeńskiej wystawionej na dietę wysokotłuszczową tygodnie po urodzeniu– wyjaśnił Saranya Serirukchutarungsee, główny autor badania. - Wiadomo, że AT1 jest powiązany z preferencją dla słonego smaku, a dowody sugerują, że prawdopodobnie AT1 wpływa na preferencje słonego smaku poprzez zwiększenie napływu sodu w komórkach kubków smakowych”.

Japońskie odkrycia mogą, zdaniem autorów, stanowić pierwszy krok ku zmniejszeniu ryzyka rozwoju otyłości i powiązanych z dietą chorób u potomstwa i w kolejnych pokoleniach.

Więcej w publikacji źródłowej: https://doi.org/10.1038/s41598-023-31662-0 (PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Komórki macierzyste mogą uratować koralowce

  • Fot. Adobe Stock

    Najczęściej cytowany artykuł dotyczący Covid-19 wycofany po czteroletnim sporze

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera