Nauka dla Społeczeństwa

30.05.2023
PL EN
27.04.2023 aktualizacja 27.04.2023

Pierwsze dane naukowe z sondy JUICE

EPA/ESA/S. CORVAJA 12.04.2023 EPA/ESA/S. CORVAJA 12.04.2023

Europejska sonda kosmiczna Jupiter Icy Moons Explorer (JUICE) wykonała pierwsze pomiary naukowe, rejestrując pole magnetyczne - informują ESA i POLSA.

Sonda JUICE została wystrzelona w kosmos 14 kwietnia b.r. z kosmodromu w Gujanie Francuskiej. Obecnie jest trakcie procesu rozkładania i aktywowania swoich wysięgników, anten, instrumentów, czujników. Te procedury potrwają przez kilka kolejnych miesięcy.

21 kwietnia został rozłożony wysięgnik magnetometru J-MAG; nastąpiło to w momencie, gdy sonda znajdowała się 1,7 miliona kilometrów do Ziemi - podaje POLSA.

W danych rejestrowanych przez J-MAG widać m.in. sam moment rozłożenia wysięgnika. Przed rozłożeniem instrument rejestrował zmiany pola magnetycznego w bezpośrednim sąsiedztwie sondy, a po pełnym rozłożeniu na 10,6 metra rejestruje już pole magnetyczne unoszone przez wiatr słoneczny. W przyszłym tygodniu zaczną się dokładne testy instrumentu.

Na wysięgniku znajdują się też instrumenty Radio and Plasma Wave Investigation (RPWI). Jak informują naukowcy z Centrum Badań Kosmicznych PAN, pierwsze zarejestrowane sygnały wskazują, że przyrząd działa poprawnie. W następnych dniach rozkładane będą kolejno cztery wysięgniki sond „Langmuira” (analizatora parametrów plazmowych), a potem testowane podzespoły do diagnostyki pola elektrycznego.

Gdy sonda dotrze do Jowisza w 2031 roku, zadaniem magnetometru J-MAG będą pomiary pola magnetycznego planety i jego interakcji z polem magnetycznym Ganimedesa, największego księżyca Jowisza. Z kolei RPWI będzie badać emisję radiową i środowisko plazmowe Jowisza i jego księżyców. Łącznie na pokładzie sondy JUICE znajduje się dziesięć instrumentów naukowych.

Projekt JUICE prowadzony jest przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA). Jest to największa misja w historii ESA. Celem są badania Jowisza i jego lodowych księżyców Ganimedesa, Europy i Kallisto, w tym zbadanie przypuszczalnych podpowierzchniowych oceanów na tych księżycach.

W prowadzony przez ESA projekt zaangażowanych jest 18 instytucji, 23 kraje, 83 firmy, podpisano 116 kontraktów przemysłowych, udział w pracach wzięło ponad 2000 osób, a koszt misji to około 1,6 miliarda euro. Istotny udział w misji ma także Polska, a w szczególności Centrum Badań Kosmicznych PAN i polskie firmy z sektora kosmicznego.(PAP)

Nauka w Polsce

cza/ bar/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023