Nauka dla Społeczeństwa

16.04.2024
PL EN
07.04.2023 aktualizacja 07.04.2023

Człowiek nie jest centrum Wszechświata — akcentują podczas Kochi Muziris Biennale artyści z Instytutu B61

źródło: materiały prasowe źródło: materiały prasowe

Jak wygląda gwiazda od środka? Przekonają się o tym widzowie immersyjnego spektaklu podczas jednego z największych biennale w Azji. Uczestnicy wydarzenia poczują krążenie fotonów i energię, jakby byli w samym jądrze ciała niebieskiego. Spektakl jest elementem wystawy podsumowującej dorobek grupy prowadzonej przez artystę i kuratora, Jana Świerkowskiego.

Instytut B61 z Torunia został zaproszony do grona współtwórców Kochi Muziris Biennale w Indiach. Jan Świerkowski zapowiada, że uczestnicy spektaklu poczują się, jakby naprawdę byli w jądrze gwiazdy:

"Widz zorientuje się, co widać z miejsca, gdzie tworzą się pierwiastki. W środku pomieszczenia wypełnionego po pas ścinkami dwukolorowego papieru rozpoczną się 'reakcje termojądrowe', czyli energetyczny występ Laxmi Bomb, zespołu punk-electro z Bombaju. Światła stroboskopowe stworzą wrażenie, że wszystko porusza się w zwolnionym tempie. Po obejrzeniu instalacji – 'Gwiazdy Ciągu Głównego' – widzowie trafią wprost na 'Supernową', występ Mariusza Lubomskiego z akompaniamentem spawaczy. Półmrok, narastająca gęstość, wybuch, a potem losowe krążenie fotonów. To wszystko będzie immersyjnie odczuwalne — zapewnia autor spektaklu pokazywanego m.in. w Armenii, Portugalii czy Indiach.

W ramach wydarzenia organizowanego w mieście Koczin autorzy spektaklu chcą zbudować w widzach świadomość, jaką rolę człowiek pełni w Kosmosie. "Tworzymy immersyjne doświadczenia, ponieważ złożony i abstrakcyjny charakter zjawisk, które nas otaczają, przekracza granice języka. Wykorzystujemy elementy wizualne i interaktywne, żeby zapewnić bardziej intuicyjne zrozumienie tych zjawisk. Stworzyliśmy instalacje, które ułatwiają współpracę sztuki i nauki w zakresie ekspresji artystycznej" — wyjaśnia Jan Świerkowski.

Nietypowym uzupełnieniem artystycznego przedsięwzięcia jest prawdziwe mrowisko, które twórcy dostrzegli na miejscu. "Kiedy tu przyjechaliśmy, okazało się, że pod całą przestrzenią, w której mamy wystąpić, funkcjonuje gigantyczne mrowisko. Wykorzystanie go jako elementu wystawy było dla nas naturalnym ruchem. Społeczność mrówek zachowuje się, jak biologiczna maszyna. Dlatego że one przetwarzają informacje zbiorowo, przekazują je sobie za pomocą zapachu. Przypominają sieć neuronową. Ale jeden neuron nie jest jeszcze mózgiem, dopiero połączenie ich wszystkich tworzy umysł. Cały nasz byt opiera się na zbiorowościach takich właśnie, jak mrówki czy termity, tylko, że w znacznie większej skali. Jeśli ktoś na nas patrzy z Kosmosu, może pomyśleć o ludziach w ten sam sposób, jak my myślimy o mrówkach. I wtedy zmienia się perspektywa" – puentuje Jan Świerkowski.

Spektakl immersyjny to część przekrojowej wystawy Instytutu B61, która została zatytułowana "Eksperymenty z wyobraźnią". Artyści zabiorą widza w podróż po Kosmosie, wykorzystując nowoczesne środki artystycznego przekazu, m.in.: wirtualną rzeczywistość (we współpracy z Kissinger Twins) czy pokaz mody oparty na projekcie skafandrów kosmicznych (kooperacja z Rad Duet). Goście biennale zobaczą również serię video artów stworzonych z Braćmi Bartos oraz gry arkadowe, które powstały dzięki pomocy Tomasza Wlaźlaka. Oprócz nich uczestnicy obejrzą instalację "Biały Karzeł" autorstwa Dagmary Pochyły i "Gwiazdę Neutronową" Stefana Kornackiego.

fot. materiały prasowe
fot. materiały prasowe

Podczas tegorocznej edycji Kochi Muziris Biennale odwiedzający mają okazję uczestniczyć w wystawach ponad 90 artystów z całego świata. Kochi Muziris Biennale jest pierwszym w Indiach biennale międzynarodowej sztuki współczesnej. Wydarzenie rozpoczęło się 23 grudnia ubiegłego roku, a zakończy się 10 kwietnia. Ekspozycję Instytutu B61 będzie można zobaczyć w terminie od 6 do 10 kwietnia. Więcej o wydarzeniu można przeczytać pod adresem kochimuzirisbiennale.org.

Jan Świerkowski jest liderem Instytutu B61. W 2017 roku został laureatem w kategorii Animator w XIII edycji konkursu Popularyzator Nauki

Nauka w Polsce

zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024