Podręcznik do oceny oddziaływania na środowisko

Adobe Stock
Adobe Stock

Jakie skutki dla środowiska ma planowane przedsięwzięcie? I w jaki sposób zmiany klimatu wpłyną na projektowaną inwestycję? Autorzy raportów oceny oddziaływania na środowisko (OOŚ) mają teraz do dyspozycji podręcznik online – poinformował Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy.

Podręcznik "Zmiany klimatu i adaptacja do zmian klimatu w ocenach oddziaływania na środowisko" przygotowano z myślą o autorkach i autorach raportów OOŚ, inwestorach i projektantach oraz przedstawicielach organów ochrony środowiska.

Zdaniem zespołu autorów przy podejmowaniu decyzji należy rozważyć, czy skutki tych decyzji przyczynią się do łagodzenia zmian klimatu oraz budowania struktur społecznych i przestrzennych odpornych na te zmiany. To warunek przezwyciężenia kryzysu klimatycznego. Dlatego w system ocen oddziaływania na środowisko (OOŚ) trzeba włączać kwestie klimatu globalnego oraz negatywnych skutków zmian klimatu - piszą.

Badania naukowe dostarczają nowych podstaw ocen środowiskowych, zmienia się polityka klimatyczna i jej cele. Dlatego wciąż należy weryfikować metody oceniania, jak dane przedsięwięcie oddziałuje na środowisko.

Jak informują autorzy, podręcznik opisuje oddziaływania pomiędzy klimatem i przedsięwzięciem, które w wyniku zmian klimatu mogą zostać spotęgowane i przejawiać się – pomijanymi dotychczas w ocenach – skutkami w środowisku.

Eksperci podkreślają złożoność relacji pomiędzy zmianami klimatu i przedsięwzięciem, a także niepewność wynikającą z niedostatków wiedzy o przyszłych warunkach klimatycznych, przyszłego stanu środowiska i rozwoju społeczno-gospodarczego. Podręcznik prezentuje metody i narzędzia, które mogą być stosowane w procedurze i przygotowaniu raportów OOŚ.

Relacje pomiędzy przedsięwzięciem i klimatem oraz słownik najważniejszych pojęć czytelnik znajdzie w części I. Część II podręcznika zawiera informacje na temat poprawnego przeprowadzenia charakterystyki klimatu w OOŚ. Część III poświęcona jest oddziaływaniu przedsięwzięcia na klimat, a część IV oddziaływaniu klimatu na przedsięwzięcie.

Zespół autorski tworzą: Małgorzata Hajto, Zdzisław Cichocki, Agnieszka Kuśmierz i Jan Borzyszkowski. Za konsultację merytoryczną odpowiadał prof. dr hab. Maciej Sadowski, klimatolog, ekspert Instytutu Ochrony Środowiska – PIB.

PAP – Nauka w Polsce

kol/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Badaczka: Polacy są umiarkowanie prospołeczni

  • Fot. Adobe Stock

    Ekspertka: mentoring filozoficzny pozwala tancerzom odkryć w sobie artystów

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera