Zdjęcia Ziemi wykonane przez statek Orion

Źródło: NASA
Źródło: NASA

W ramach misji Artemis 1 amerykańska agencja kosmiczna prowadzi obecnie testową misję statku Orion do Księżyca. NASA na bieżąco informuje o kolejnych etapach lotu, w tym pokazuje zdjęcia naszej planety wykonane z okolic Księżyca.

Od niedawna na stronie internetowej NASA można znaleźć fotografię naszej planety uzyskaną 17 listopada, czyli podczas drugiego dnia lotu statku Orion. Zostało ono wykonane przy pomocy optycznej kamery nawigacyjnej. Zdjęcia Ziemi i Księżyca są uzyskiwane w różnych odległościach i fazach, co pomoże efektywniej ustalać pozycję w przyszłych misjach kosmicznych w programie Artemis, przy różnych warunkach oświetleniowych.

Z kolei na blogu misji Artemis są dostępne także zdjęcia i filmy pokazujące małą tarczę Ziemi i dużą tarczę Księżyca, wykonane w momencie, gdy statek kosmiczny znajdował się po przeciwnej stronie Księżyca niż Ziemia. Na filmach widać też m.in. wschód Ziemi zza tarczy Księżyca.

Statek Orion został wystrzelony z Ziemi 16 listopada 2022 r. przy pomocy rakiety Space Launch System (SLS). 21 listopada zbliżył się na 130 km do powierzchni Księżyca. Z kolei 25 listopada dokona manewru wejścia na bardziej oddaloną orbitę wokół Księżyca z najdalszym punktem odległym o 92 tysiące kilometrów, a 28 listopada osiągnie swoją największa odległość od Ziemi (ponad 432 tysiące kilometrów).

Lot Artemis 1 jest bezzałogowy. Celem misji są testy technologii przez załogowymi lotami na Księżyc. Misja potrwa do 25,5 dnia i zakończy się 1 grudnia wodowaniem kapsuły na Oceanie Spokojnym.

NASA planuje załogowy lot wokół Księżyca w 2024 roku, a lądowanie astronautów w 2025 roku, potem ma powstać też stacja kosmiczna Gateway na orbicie wokół Księżyca, a nawet stała baza na powierzchni. Będzie to załogowy powrót ludzkości na powierzchnię Srebrnego Globu po ponad 40 latach, bowiem ostatni raz astronauci spacerowali po księżycowej powierzchni w 1972 roku w ramach misji Apollo 17.(PAP)

cza/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Hubble dostarczył nowej mapy Andromedy

  • EPA/MICHAEL GONZALEZ 1601.2025

    Starship uziemiony po czwartkowej eksplozji podczas lotu testowego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera