USA/ NASA przełożyła start księżycowej misji Artemis II o kolejny rok

24.07.2024 EPA/CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH.
24.07.2024 EPA/CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH.

Agencja kosmiczna NASA ogłosiła w czwartek, że przełoży start misji Artemis II na listopad 2026 r., opóźniając program mający na celu ponowne lądowanie ludzi na Księżycu o kolejny rok. Powodem miały być problemy z osłoną termiczną kapsuły dla astronautów.

Jak poinformował na konferencji prasowej szef NASA Bill Nelson, decyzję podjęto w wyniku badania problemów z osłoną termiczną zdiagnozowanych podczas pierwszej, bezzałogowej misji. Zauważono wówczas, że podczas powrotu na ziemię statku Orion z manekinem w środku, wypalona została większa część osłony, niż oczekiwano.

Choć Nelson stwierdził, że agencja wciąż planuje użyć tej samej osłony - lecz zmienić trajektorię powrotu na Ziemię - to zapadła decyzja o zmianie terminu misji z września 2025 r. na listopad 2026. Kolejna z misji Artemis ma zostać uruchomiona rok później. Dodatkowy czas ma być przeznaczony też na zajęcie się problemami systemu podtrzymywania życia Oriona.

Artemis II będzie 10-dniowym lotem załogowym, który zabierze astronautów w podróż na orbitę wokół Księżyca, by przetestować Oriona. W ramach trzeciej z misji para astronautów ma wylądować na południowym biegunie Księżyca, co będzie pierwszym takim lądowaniem od 1972 r. W trakcie kolejnych misji na orbicie Srebrnego Globu ma być umieszczona stacja kosmiczna wraz z modułem mieszkalnym dla astronautów.

Czwartkowe informacje oznaczają kolejny poślizg w programie Artemis. Pierwotny start Artemis II był planowany na bieżący rok, lecz w styczniu NASA zapowiedziała, że zostanie przełożony na wrzesień 2025 r. Przedstawiciele agencji od początku przyznawali, że pierwotny harmonogram programu był "ambitny".

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)

osk/ kar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Tanzania potwierdziła wykrycie wirusa Marburg

  • Fot. Adobe Stock

    W. Brytania/ Pierwsza operacja usunięcia guza mózgu przez oczodół

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera