NASA ubierze się u Prady

Zdjęcie poglądowe. Źródło: Adobe Stock
Zdjęcie poglądowe. Źródło: Adobe Stock

We współpracy z komercyjną firmą kosmiczną Axiom Space słynny włoski dom mody Prada zaprojektuje skafandry księżycowe na potrzeby misji NASA Artemis III, mającej być pierwszym załogowym lądowaniem na Księżycu od roku 1972 – poinformowała firma Axiom Space.

Planowana na grudzień 2025 misja Artemis III, pierwsza załogowa wyprawa na południowy biegun Księżyca, będzie także pierwszą, podczas której na Srebrnym Globie znajdzie się kobieta. 3 osoby spędzą w kosmosie około 30 dni. Księżycowe skafandry kosmiczne będą wyposażone w specjalistyczne narzędzia do eksploracji i pracy naukowej oraz opracowane przez NASA systemy umożliwiające ludziom pracę i życie na Księżycu.

Jak powiedział przedstawiciel firmy Prada, kombinezony zwane Axiom Extravehcular Mobility Unit (AxEMU) mają zapewnić astronautom „zaawansowane możliwości eksploracji kosmosu” i wykorzystywać „innowacyjne technologie i projekty”, aby były bardziej elastyczne i zapewniały lepszą ochronę przed środowiskiem księżycowym. Główne zadania skafandra kosmicznego to zapewnianie odpowiedniego ciśnienia i poziomu tlenu oraz utrzymywanie właściwej temperatury.

Nowe skafandry mają być ewolucyjnym rozwinięciem dotychczasowego modelu NASA Exploration Extravehcular Mobility Unit (xEMU). Z założenia projektanci i inżynierowie mają ściśle współpracować - zarówno jeśli chodzi o zastosowane materiały, jak i wygląd nowych skafandrów.

Firma Parada istnieje od roku 1913. „Nieustannie wybiegający myślą w przyszłość etos Prady na rzecz ludzkości rozszerzył się na pragnienie przygody i nowych horyzontów: kosmosu – skomentował Lorenzo Bertelli, dyrektor ds. marketingu Prada Group. - Jesteśmy zaszczyceni, że możemy być częścią tej historycznej misji z Axiom Space”.

„Jesteśmy podekscytowani współpracą z Pradą przy skafandrze kosmicznym Axiom Extravehcular Mobility Unit (AxEMU) – powiedział Michael Suffredini, dyrektor generalny Axiom Space. - Wiedza techniczna Prady w zakresie surowców, technik produkcji i innowacyjnych koncepcji projektowych przyniesie zaawansowane technologie w zapewnieniu nie tylko komfortu astronautów na powierzchni Księżyca, ale także bardzo potrzebnego uwzględnienia czynnika ludzkiego, którego nie ma w starszych skafandrach kosmicznych”. (PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Źródło: Adobe Stock

    Kanada/ Firmy chwalące się ochroną środowiska będą musiały podać fakty

  • Fot. Adobe Stock

    Oświecenie pomoże pilotom wojskowym

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera