Poznano gen, który promuje rozwój mięśni

Adobe Stock
Adobe Stock

Naukowcy z Australii znaleźli gen, który aktywuje się w czasie każdego rodzaju ćwiczeń i pobudza przyrost siły mięśni. Odkrycie może doprowadzić do powstania terapii przynoszących korzyści, które płyną z wysiłku fizycznego.

Zespół z University of Melbourne sprawdził, jak różne rodzaje ćwiczeń wpływają na chemiczną kompozycję mięśni. Naukowcy odkryli w ten sposób, że pewien gen - C18ORF25 - uaktywnia się przy wszystkich rodzajach wysiłku i promuje przyrost siły.

Australijska grupa, razem z kolegami z Danii, analizowała materiał pobierany od ochotników w formie biopsji w różnych sytuacjach - w spoczynku, po ćwiczeniach siłowych, wytrzymałościowych oraz szybkim biegu. Eksperymenty wskazały na szczególne znaczenie genu C18ORF25.

Badacze mówią o wielu potencjalnych korzyściach płynących z tego odkrycia.

„Wiemy, że ćwiczenia mogą pomagać w leczeniu oraz zapobiegać różnym chronicznym chorobom, w tym cukrzycy, schorzeniom układu krążenia i wielu nowotworom. Teraz mamy nadzieję, że lepsze zrozumienie, jak różne rodzaje ćwiczeń wywołują promujące zdrowie skutki na poziomie molekularnym, pozwoli na prace nad lepszymi terapiami” - podkreśla ekspertdr Benjamin Parker, autor badania opisanego w periodyku „Cell Metabolism”.

Więcej informacji: https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S1550413122003023?via%3Dihub (PAP)

Marek Matacz

mat/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Pradawne wirusy wspierają nowotwory

  • Fot. Adobe Stock

    Popularny lek rozrzedzający krew neutralizuje jad kobry

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera