W przyszłości druk 3D może pomóc w ograniczaniu marnotrawienia żywności

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Druk 3D może ograniczyć marnotrawstwo żywności, bo umożliwia wykorzystanie odpadów i składników odrzuconych np. ze względów estetycznych. Opracowaniem techniki wytwarzania produktów spożywczych drukowanych techniką 3D z resztek jedzenia zajmuje się m.in. absolwentka Politechniki w Eindhoven, Elzelinde van Doleweerd.

„Jej pierwszy projekt, o nazwie Upprinting Food, skupiał się na odzysku głównie pieczywa i produkcji z masy okruszkowej. Obecnie Holenderka współpracuje z jedną z chińskich firm, badając możliwości wykorzystywania odpadów konsumpcyjnych z ryżu” - podała prof. dr hab. inż. Katarzyna Małgorzata Majewska podczas wykładu na IV Dniach Świadomości Żywieniowej zorganizowanych w maju przez Koło Naukowe Żywienia i Profilaktyki Żywieniowej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego (UWM) w Olsztynie.

Produkty z przetworzonych odpadków smakują trochę jak ciasteczka lub krakersy. Aby stworzyć nowe smaki, Elzelinde van Doleweerd eksperymentuje z ziołami, owocami i warzywami.

Z kolei Firma Natural Machines zaprezentowała w 2017 r. na Kongresie Owoców Morza w Reykjaviku (Islandia) opcję wykorzystania swojego urządzenia Foodini do ponownego przetwarzania niewykorzystanych kawałków ryb w bardziej atrakcyjne kształty. „Te restauracje, z którymi współpracują ,chwalą się że potrafią wykorzystać nawet ości i skóry z ryb” - powiedziała prelegentka.

Natomiast w Holandii Cooperative DOOR (niezależne stowarzyszenie producentów warzyw i owoców) rozpoczęło współpracę z firmą 3-D Oceanz w celu wspólnego zbadania możliwości druku z egzemplarzy warzyw i owoców odrzucanych przez kontrolę jakości. Kilka lat temu specjaliści DOOR z odrzuconych pomidorów stworzyli pastę do smarowania.

Jak podała prof. Majewska, „innym sposobem zagospodarowania odpadów żywnościowych z udziałem techniki druku 3D jest wytwarzanie z nich biodegradowalnych tworzyw i przedmiotów użytkowych”. Grupa absolwentów Uniwersytetu Toronto Scarborough w Kanadzie powołała w tym celu startup o nazwie Genecis. „Opracowała sposób na recykling odpadów spożywczych, z których metodami biotechnologicznymi uzyskuje biopolimery PHA (polihydroksyalkaniany), będące podstawą materiału drukarskiego 3D do wytwarzania np. opakowań” - zaznaczyła prof. Majewska.

Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (Food and Agriculture Organization of the United Nations, FAO) podaje, że na świecie co roku marnuje się 1,3 mld ton żywności nadającej się do spożycia, co stanowi 1/3 produkowanej żywności. Według szacunków w Unii Europejskiej marnuje się rocznie 88 mln ton żywności, średnio 173 kg na mieszkańca.

Z kolei z badań przeprowadzonych w ramach trzyletniego Projektu PROM wynika, że Polacy w ciągu roku marnują niemal pięć milionów ton żywności. Więcej niż połowa zmarnowanej żywności pochodzi z gospodarstw domowych.

PAP - Nauka w Polsce

amk/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 19.12.2024. Pokaz przygotowania i pieczenia pierniczków z mąki owadziej (świerszcz domowy, łac. Acheta domesticus) na Wydziale Biotechnologii i Hodowli Zwierząt, Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. PAP/Marcin Bielecki

    Szczecin/ Świąteczne pierniki z dodatkiem mąki ze świerszcza domowego

  • Fot. Adobe Stock

    Gdańsk/ Naukowcy chcą stworzyć model skóry, wykorzystując druk 3D

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera